Oświetlenie salonu – podpowiadamy, jak wybrać najlepsze rozwiązania

Oświetlenie salonu – podpowiadamy, jak wybrać najlepsze rozwiązania

Oświetlenie pełni wiele ważnych funkcji, takich jak użytkowa, dekoracyjna i rekreacyjna. Stąd dokonanie wyboru między oświetleniem głównym, plafonami, kinkietami czy lampami stojącymi, to niemałe wyzwanie. Podpowiadamy, jakie rodzaje oświetlenia warto zastosować w salonie.

Planowanie rozmieszczenia oświetlenia salonu

Zanim wybierzesz się na zakupy, dokładnie rozplanuj rozmieszczenie oświetlenia. Zacznij od ustawienia kanapy, telewizora i innych elementów wyposażenia, które Twoim zdaniem obowiązkowo muszą znaleźć się w salonie.

Lampę wiszącą należy dobrać do wystroju wnętrza.

Dzięki temu dowiesz się, jakiego rodzaju oświetlenia będziesz potrzebować. Warto w tym pomieszczeniu zastosować kilka niezależnych od siebie źródeł światła. System ten sprawdzi się przede wszystkim w salonie o dużej powierzchni.

Jakie lampy do salonu będą najlepszych wyborem?

Najlepiej, aby w salonie pojawiło się oświetlenie, które będzie mogło w pełni zaprezentować swoje funkcje. To znaczy, że jeśli przykładowo siedząc na kanapie, będziesz czytać książkę, powinieneś zadbać o lampkę, która stworzy Ci do tego komfortowe warunki. I tak w salonie mogą przydać się następujące rozwiązania:

  • lampa wisząca, jako oświetlenie główne,
  • kinkiety,
  • lampy podłogowe,
  • plafony,
  • spoty,
  • oraz inne rodzaje oświetlenia, według własnego uznania.

 

Oświetlenie salonu zgodne ze stylem wnętrza

W nowoczesnym salonie funkcję oświetlenia głównego mogą pełnić nie tylko klasyczne lampy wiszące, ale również spoty, reflektory czy plafony. Ciekawą propozycją dostępną w naszej ofercie jest Plafon Amadeo C8304-BL, idealny do salonów urządzonych w nowoczesnym stylu. Spoty i reflektory mogą tu pełnić rolę oświetlenia dodatkowego, oświetlającego wyłącznie wybrane części pomieszczenia. W pobliżu kanapy warto zainstalować lampę podłogową. Będzie nie tylko oświetlała otoczenie, ale również zdobiła cały salon. W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się przede wszystkim lampy składające się z prostej oprawy w jednolitych kolorach.

Lampy wiszące mają różnorodne kształty.

W salonach industrialnych albo loftowych doskonałym rozwiązaniem będą wszelkiego typu lampy wykonane z metalu oraz innych materiałów typowych dla tych styli. Sprawdzą się tu przede wszystkim proste lampy, nie zajmujące zbyt mocno wolnej przestrzeni, sprowadzające się nawet do oświetlenia wykonanego na kształt żarówki zawieszonej na sznurku. Ze względu na to, że style te wiążą się z ekologią, warto rozejrzeć się za oświetleniem LED, które jest, jak wiadomo energooszczędne.

W salonach w stylu glamour dobrze odnajdą się lampy sufitowe wyróżniające się przepychem. Lampy w kolorze złota lub srebra, zdobione różnego rodzaju kryształkami. Tu świetnie prezentować się będą panele LED połączone z industrialnymi lampami podłogowymi i kinkietami.

Dekoracyjne oświetlenie salonu

Jeśli urządziłeś już salon przy użyciu oświetlenia podstawowego, możesz dodatkowo zastosować oświetlenie dekoracyjne. Do tego celu wykorzystaj taśmy LED. To świetny sposób na podświetlenie sufitu, ściany, półki, czy na przykład obrazu.

Pamiętaj, aby wybrać odpowiedni gwint żarówki!

Jaki rodzaj światła sprawdzi się w salonie?

Salon to innymi słowy, pokój dzienny. Wydaje się więc, że powinien być jasny. Zarówno barwę światła, jak i jego intensywność, musisz dobrać na podstawie upodobań Twoich i pozostałych mieszkańców. Cieplejsze barwy oświetlenia tworzą odpowiednie warunki do relaksu. Jeśli więc lubisz usiąść na kanapie czy w fotelu z książką w dłoni, to zadbaj o lampę podłogową wytwarzającą neutralną barwę światła, dzięki czemu Twoje oczy nie będą się zbyt mocno i szybko męczyły. Oglądanie telewizji uprzyjemnią kinkiety umieszczone za kanapą. Delikatne światło o ciepłej barwie pomoże się zrelaksować po ciężkim dniu w pracy.

Wybierając oświetlenie do salonu zastanów się najpierw, czego konkretnie od niego oczekujesz. Wybór jest duży, więc bez problemu znajdziesz lampy wiszące i podłogowe, kinkiety, plafony, spoty i wszystkie inne rodzaje oświetlenia, jakie tylko Ci się zamarzą. Także te, które będą współgrały wyglądem ze stylem Twojego salonu.