Przegląd zaworów do instalacji hydraulicznej

Przegląd zaworów do instalacji hydraulicznej – rodzaje i zastosowanie

Prawidłowe działanie instalacji hydraulicznej zależy w głównej mierze od zastosowania wszystkich podzespołów. Zalicza się do nich między innymi zawory. Warto wymienić te najpopularniejsze, które zwykło się dzielić ze względu na rodzaj, miejsce montażu, czy zastosowanie.

Zawory hydrauliczne oraz ich zastosowanie

Zawory stosowane w instalacjach hydraulicznych są przeznaczone do montażu w domach mieszkalnych, a także w budynkach użytkowych, gospodarczych i na działkach rekreacyjnych. Są niezastąpione w miejscach, w których jest potrzeba stworzenia dostępu do wody. Wybór zaworów hydraulicznych jest bardzo duży. Warto wymienić najpopularniejsze.

Hydraulika to szereg różnorodnych zaworów.

Wśród nich jest trójnik hydrauliczny z zaworem, który jest wyposażony w jedną końcówkę zasilającą, a także dwie końcówki wyjściowe. By dobrze wybrać ten element, trzeba zwrócić uwagę na średnicę. Trójnik jest wykorzystywany w różnych miejscach. Stosuje się go, gdy istnieje potrzeba podłączenia dwóch urządzeń. Świetnym przykładem jest połączenie pralki z baterią wodną.

Ponadto bardzo popularnymi zaworami są zawory kulowe. Stosuje się je w gospodarstwach domowych i przemysłowych. W ich wnętrzu znajduje się specjalna kulka, która odpowiada za przymykanie i otwieranie obiegu wody.

W ofercie naszego sklepu można znaleźć zarówno trójniki, jak i przede wszystkim zawory kulowe. Nowością jest zawór 1’’ kulowy antykamienny CA/ZK-S40A-WWR25-OK z dźwignią, okienkiem, dławicą i uszczelnieniem dynamicznym. Kula jest pokryta nanoceramiką. Dzięki temu osad wapienny nie osadza się na tym elemencie, co nie powoduje zakłóceń pracy całego mechanizmu. Zawór jest dedykowany do wody pitnej. W sprzedaży mamy też dużo innych tego typu produktów oraz innych zaworów wymienionych w artykule. 

Zawory do otwierania i zamykania obiegu wody w instalacji

Na rynku dostępne są zawory do otwierania i zamykania obiegu wody w instalacji hydraulicznej. Podział tych produktów prezentuje się następująco:

 • Zawory kulowe – ich działanie opiera się na bardzo prostej zasadzie. Zawór otwiera i zamyka kulka wykonana z tworzywa sztucznego.
 • Zawory grzybkowe – służą do regulowania lub odcinania obiegu wody. Składają się z zamknięcia wyglądem przypominającego grzybek, ruchomego trzpienia oraz korpusu z gniazdem przylgowym.
 • Zawory zasuwne – zawory nakrętno-nakrętne. Obieg wody jest odcinany przy użyciu stalowego pokrętła.

Podział zaworów ze względu na zastosowanie

Ze względu na zastosowanie, zawory dzieli się na:

 • zawór odcinający wodę,
 • zawór spustowy w spłuczce albo w umywalce,
 • zawór zwrotny,
 • zawór kątowy stosowany w pralce albo w WC,
 • zawór służący do odkażania wody,
 • zawór ze specjalnym filtrem.

Podział zaworów pod względem sposobu otwierania

Zawory można również podzielić ze względu na sposób otwierania:

 • zawory grzybkowe,
 • zawory wyposażone w motylek,
 • zawory wyposażone w rączkę.

Podział zaworów ze względu na regulację przepływu wody

Ze względu na regulację przepływu wody, wymienia się następujące zawory:

 • zawór wody kątowy,
 • trójnik hydrauliczny z zaworem,
 • kraniki do wody przelotowe,
 • czwórnik hydrauliczny z zaworem.

Zawory kulowe a zawory tłokowe

Zawory tłokowe zamykają przepływ wody poprzez wysunięcie tłoka. Przy dłuższym użytkowaniu na jego powierzchni pojawia się osad, który prowadzi do nieszczelności. W przypadku zaworów kulowych dopływ jest zamykany przez wsunięcie kuli w gniazdo. Ponieważ zamknięcie jest pełne, nie dochodzi do takich nieszczelności.

Na co zwrócić uwagę wybierając zawór?

Zawory motylkowe

By kupić odpowiedni zawór, trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów. I nie chodzi tu wyłącznie o samo zastosowanie. Równie ważny jest rodzaj gwintu. Na rynku dostępne są na przykład zawory hydrauliczne typu GW/GW, które są z dwóch stron zakończone gwintami wewnętrznymi. Zawory typu GW/GZ z jednej strony są zakończone gwintem wewnętrznym, a z drugiej zewnętrznym. Są także zawory ze śrubunkiem, wyposażone w gwint zewnętrzny i wewnętrzny.

Przy wyborze zaworu dobrze jest również pokierować się jego marką. To lepsze kryterium niż na przykład cena, która może łatwo zmylić, ponieważ nie zawsze to, co tanie jest słabe, a drogie najlepsze.