Płytki ceramiczne – układanie metodą równoległą

Ułożenie płytek ceramicznych możemy zlecić fachowcom, ale bez sensu tracić pieniądze, które można zainwestować w lepszej jakości materiał. Wystarczy, że zaopatrzysz się w odpowiednie narzędzia i dostosujesz do poniższych wskazówek, a na pewno poradzisz sobie z tym samodzielnie.

Jak przygotować powierzchnię?

Płytki ceramiczne nie zapewnią wystarczającej ochrony przed wilgocią. Woda może przenikać do podłogi, a z czasem doprowadzić nawet do powstania zagrzybień i uszkodzenia struktury. To przyczyni się do skruszenia fugi i kleju, przez co płytki zaczną się ruszać, a później odpadać. Ponadto pleśń i grzyb ma negatywny wpływ na zdrowie.

Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie powierzchni.

Dlatego przed położeniem płytek, trzeba w odpowiedni sposób zabezpieczyć powierzchnię. I oto sprawdzony sposób! Folia w płynie dostępna także w naszej ofercie.

Folia w płynie to materiał jednoskładnikowy, wykonany na bazie żywic syntetycznych. Przed zastosowaniem, wystarczy go tylko dokładnie wymieszać. Można ją zastosować między innymi na powierzchni wykonanej z betonu, tynku cementowo-wapiennego i cementowego, a także na podłożu gipsowo-kartonowym, pustakach ceramicznych, na bloczkach gipsowych czy płytach wiórowych.

Układanie płytek ceramicznych krok po kroku

Układanie równoległe płytek jest jednym z najpopularniejszych sposobów. Jeśli jesteś początkującym glazurnikiem, wybierz właśnie tę metodę. Płytki kładź systematycznie zaczynając od wewnątrz i kierując się na zewnątrz.

Płytki ceramiczne można układać samemu!

Dzięki temu płytki znajdujące się na środku będą w całości. Przycięte na brzegach nie będą tak bardzo rzucały się w oczy.

Tak więc zacznij od wyznaczenia środka pomieszczenia. Możesz posłużyć się przy tym sznurkiem. Płytki układaj od środka linii i wyrównaj je względem środka. Kiedy ułożysz je na całej szerokości, kontynuuj układanie wzdłuż ściany, tworząc układ na kształt litery L. Jeśli na ścianach będą już płytki, zadbaj o to, aby spoiny płytek podłogowych były dopasowane do spoin płytek ściennych.

Jeśli masz już przygotowane podłoże, w tym pokryte folią w płynie, nałóż pierwszą warstwę kleju o grubości 5 – 10 mm. Zrób to przy użyciu kielni albo metalowej pacy. Następnie wygładź klej pacą zębatą. W ten sposób powstanie równomierna powłoka. Na zaprawie połóż płytkę i dociśnij ją, a następnie lekko poruszaj na boki, delikatnie dobij młotkiem gumowym. Między płytkami zachowaj odstęp 2 mm. Aby były równe, posłuż się krzyżykami dystansowymi. Szczeliny dystansowe zastosuj także przy ścianach.

Kiedy pokryjesz płytkami całą powierzchnię podłogi, zabierz się za spoinowanie, popularnie zwane fugowaniem. Do tego celu wybierz fugę w odpowiednim, pasującym do płytek kolorze. Zanim jednak do otworów wprowadzisz zaprawę, wyczyść je dokładnie, usuwając zaprawę klejową. Przy użyciu ściągacza gumowego dokładnie rozprowadź zaprawę fugową. Kiedy wyschnie, wyczyść płytki wilgotną gąbką, a następnie przetrzyj suchą ścierką.

Czym docinać płytki ceramiczne?

Układanie płytek ceramicznych wiąże się z koniecznością ich docinania. To nie jest proste zadanie dla kogoś, kto nie ma wprawy. Jednak, zamiast kupować dodatkowe opakowanie płytek na wypadek gdyby kilka sztuk uległo zniszczeniu, lepiej zainwestuj w porządne narzędzia, dzięki którym nawet docinanie będzie sprawiało Ci ogromną przyjemność.

Przycinanie płytek to ważny element ich układania!

Chodzi tu konkretnie o maszynkę do cięcia płytek. Wybór może paść na proste urządzenie, jakim jest Maszynka do glazury 900MM AMORTYZ.BLAT 1162-090. Choć tak naprawdę najlepszym rozwiązaniem będzie Maszynka do płytek  37A3D SIGMA JOLLY EDGE. Jeśli po zakończeniu pracy w łazience masz zamiar przejść do układania płytek w kuchni, przedpokoju i później jeszcze na tarasie, a jeśli Ci się spodoba, również zaczniesz układać płytki sąsiadom, to inwestycja w ten sprzęt na pewno Ci się opłaci. Pamiętaj, że źle docięte płytki mogą zdecydowanie utrudnić ich układanie i przyczynić się do przyklejenia ich krzywo, co będzie widoczne tuż po zakończeniu pracy. W związku z tym to, czym będziesz docinać płytki, też ma znaczenie.