Malowanie ścian i sufitu – poradnik początkującego malarza

Malowanie ścian i sufitu – poradnik początkującego malarza

Malowanie ścian, a tym bardziej sufitu nierzadko kojarzy się z trudnym wyzwaniem. Dlatego wiele osób planując odświeżenie wystroju mieszkania, rozgląda się za ekipą fachowców. Ty możesz to zrobić samodzielnie. Sprawdź, jak z początkującego malarza stać się profesjonalistą.

Jak przygotować ściany i sufit do malowania?

Odpowiednie zabezpieczenie taśmą malarską, to podstawa udanego malowania.

Zanim przejdziesz do przygotowania ścian i sufitu, zacznij od wyniesienia mebli oraz pozostałych przedmiotów. Podłogę zakryj folią malarską i w miarę możliwości zabezpiecz okna oraz drzwi. Włączniki światła, kontakty, listwy przypodłogowe i wszystkie te elementy, których nie da się usunąć na czas malowania, zabezpiecz taśmą malarską.

Efekt końcowy malowania zależy w głównej mierze od odpowiedniego przygotowania powierzchni. Oceń kondycję ścian i usuń ewentualne wady.

  • Bardzo częstym problemem są mniejsze i większe pęknięcia, a także ślady po gwoździach czy wkrętach. Do tego celu należy wykorzystać specjalną masę szpachlową, np. Knauf Super Finish. Jest gotowa do użycia, dlatego wystarczy nałożyć odpowiednią porcję na pacę, a następnie na ścianę czy sufit, a po wyschnięciu, wygładzić papierem ściernym i usunąć powstały pył.

 

  • Może zdarzyć się, że na suficie i ścianach będą widoczne jakieś mocne zabrudzenia, w tym tłuste plamy. Przemyj te miejsca wodą najlepiej z mydłem malarskim. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie Dulux Plamy, akrylowej farby podkładowej, która doskonale zakrywa różne rodzaje plam.

 

  • Kolejnym krokiem jest gruntowanie ścian. Pamiętaj o tym, jeśli kolor nowej farby jest jaśniejszy
    Odpowiednie gruntowanie ścian, znacząco ułatwia późniejsze prace.

    od obecnego koloru ścian. Bestsellerem w naszej ofercie jest farba podkładowa Grunt Śnieżka łatwa do rozprowadzania przy użyciu pędzla i wałka.

 

  • Po odsunięciu mebli często oczom ukazują się ślady wilgoci oraz pleśń, a nierzadko już nawet grzyb. Wówczas nie obędzie się bez osuszania i zastosowania specjalistycznych środków. Osuszacz możesz wypożyczyć, a co do samego środka, polecamy np. preparat grzybobójczy Feda Antygrzyb do wnętrz.

 

Malowanie ścian i sufitu – niezbędne narzędzia

Przed przystąpieniem do pracy, zaopatrz się w odpowiednie narzędzia malarskie. Będą to przede wszystkim: pędzle, wałki, kuwety, taśmy oraz folie malarskie. Do usunięcia pęknięć i innych otworów w ścianach i suficie przydadzą się paca oraz szpachelka. Zaś do przytarcia szpachli, papier ścierny. Przed rozpoczęciem malowania, ściany i sufit oczyść z pyłu. Do tego celu możesz wykorzystać odkurzacz lub po prostu szczotkę.

Malowanie sufitu nie jest takie trudne!

Malowanie ścian i sufitu krok po kroku

Samo malowanie ścian i sufitu to już czysta przyjemność. Zanim jednak przystąpisz do działania, dokładnie wymieszaj farbę. Dopiero wtedy możesz ją otworzyć. Jeżeli zdecydujesz się na malowanie wcześniej już używaną farbą, musisz uważać, aby przy otwieraniu, do pojemnika nie przedostały się kawałki zaschniętej farby, które będziesz musiał wyłowić. W przeciwnym razie doprowadzą do powstania nieestetycznych rys na ścianie i popsują efekt.

Wybierając wałek, koniecznie zwróć uwagę na wielkość powierzchni, jaką zamierzasz pomalować. Jeśli jest duża, wybierz większy wałek. Dzięki temu szybciej skończysz pracę. Do trudno dostępnych miejsc dotrzesz przy użyciu pędzla.

Wałek idealnie nadaje się do malowania dużych powierzchni.

Malowanie pomieszczenia zacznij od sufitu. Przy użyciu pędzla pomaluj trudno dostępne miejsca – miejsce wokół lamp, gzymsy, czy sztukaterię. Następnie już wałkiem najlepiej z użyciem teleskopu, pomaluj całość, nanosząc równoległe pasy. Malując sufit drugi raz, oczywiście gdy będzie już idealnie suchy, nanoś pasy prostopadłe do poprzednich.

Teraz możesz już przejść do ścian. Do pomalowania boków, krawędzi i trudno dostępnych miejsc także wykorzystaj pędzel odpowiedniej grubości. Następnie posługując się wałkiem, nakładaj farbę, wykonując ruchy na kształt przypominający literę W. Pamiętaj, że ruchy te muszą być zdecydowane. Nie mogą być zbyt chaotyczne. Jeśli zastosujesz małą ilość farby, mogą powstać smugi.

 

Dla uzyskania atrakcyjnego efektu polecamy gotowe do użycia farby w konkretnym kolorze. Dużym zainteresowaniem cieszą się produkty marki Dulux. Choć zachęcamy również do wypróbowania farb Grainplast dostępnych w naszej ofercie.

Nie zapomnij o regularnych przerwach w pracy 🙂