Ocieplanie domu styropianem krok po kroku – porady Adamex

Ocieplanie domu styropianem krok po kroku – porady Adamex

Ocieplanie budynku jednorodzinnego to zadanie, które pozornie może wydawać się proste, ale aby wykonać je prawidłowo, trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii i unikać potencjalnych błędów. Wybór najwyższej jakości materiału izolacyjnego na rynku to jedno, ale kluczowym aspektem jest właściwe przeprowadzenie procesu aplikacji styropianu, staranność wykonawców i odpowiednia kolejność prac.

Z poradnika dowiesz się:

 • Od czego właściwie zacząć ocieplenie domu styropianem?
 • Jak należy przygotować podłoże przed rozpoczęciem ocieplenia styropianem?
 • Jak nakładać zaprawę klejącą na płyty styropianu, unikając potencjalnych błędów?
 • Jak ocieplić styropianem okolice okien i narożniki ścian w sposób efektywny?
 • Jak prawidłowo wykonać proces kołkowania na ociepleniu styropianowym?
 • Jak radzić sobie z szczelinami między płytami ocieplenia w celu zapewnienia odpowiedniej izolacji?
 • Co zrobić przed wyborem odpowiedniej firmy

Efektywne ogrzewanie domu bez odpowiedniej izolacji ściany domu można porównać do próby napełniania przeciekającego naczynia wodą. W takim przypadku tracimy znacznie więcej energii i stwarzamy podatność na potencjalne komplikacje. Istotnym aspektem jest nie tylko jakość użytych materiałów izolacyjnych, ale również precyzja i ścisłe przestrzeganie określonych standardów przez wykonawców.

Na samym początku…

Zastanów się nad dostępnością i terminowością dostaw. Skontaktuj się z nami, a my zaproponujemy Ci najlepszą formę dostawy i ustalimy wszystkie detale zamówienia. Skorzystaj również z kalkulatorów, lub skontaktuj się z naszym biurem doradztwa klienta, żeby ustalić ile paczek styropianu, zaprawy klejowej, i innych niezbędnych elementów będziesz potrzebować na danym etapie budowy. Przy okazji nie zapomnij zapytać o rabat.

Przed dociepleniem – oceń stan podłoża

Jakość podłoża stanowi istotny czynnik wpływający na trwałość systemu ociepleniowego. W przypadku nowo wybudowanych budynków, problem zazwyczaj nie występuje. Jednakże, w przypadku modernizacji i ocieplenia istniejącego obiektu, konieczne jest szczególne zwrócenie uwagi na kondycję istniejącego tynku.

Wykrycie potencjalnych problemów można zacząć od oceny dźwięku, jaki wydaje tynk po stuknięciu – gdy pojawia się dźwięk głuchy, może to wskazywać na niedostateczną przyczepność, co może wymagać usunięcia i wymiany tynku lub wzmocnienia go w odpowiedni sposób.

Przeprowadzaj testy podłoża

Warto również przeprowadzić test przyczepności, polegający na przyklejeniu niewielkich fragmentów styropianu o rozmiarze około 10 x 10 cm w różnych miejscach ściany, pozostawieniu ich przez trzy dni do wyschnięcia, a następnie próbie ich oderwania.

Jeśli materiał izolacyjny zostaje oderwany razem z podłożem, to oznacza, że podłoże nie jest wystarczająco trwałe, i konieczne może być jego usunięcie lub wzmocnienie.

Zwracaj uwagę na inne czynniki

Inne czynniki, na które warto zwrócić uwagę, to obecność pęknięć, pylenie powierzchni, rozległe plamy oraz zacieki, które mogą świadczyć o zawilgoceniu. W przypadku wilgotnego lub przemoczonego podłoża, nie jest zalecane przystępowanie do aplikacji materiałów izolacyjnych.

Należy również zweryfikować mostki termiczne, czyli miejsca, gdzie ciepło może unikać z pomieszczeń na zewnątrz. Eliminacja mostków termicznych jest kluczowa dla efektywności izolacji.

Przygotowanie powierzchni ścian do ocieplenia

Ten etap prac jest niezwykle istotny i nie można go zbagatelizować, ponieważ dzięki temu styropian będzie miał lepsze parametry izolacyjne, dlatego wykonawcy powinni specjalnie skupić się na przygotowaniu podłoża. Przed przystąpieniem do izolacji ścian zewnętrznych konieczne jest:

Osuszenie:

W pierwszej kolejności powinniśmy zająć się osuszaniem, oczywiście jeżeli ściany są wilgotne. To może być stosunkowo proste, jeśli wilgoć pochodzi np. od deszczu i wystarczy parę dni, zwłaszcza w słoneczną pogodę.

Jednak, jeśli źródłem wilgoci są nieszczelności w hydroizolacji fundamentów lub cieknąca rynna, konieczne jest naprawienie tych usterek przed docieplaniem.

Oczyszczenie:

Dokładne wyczyszczenie ścian jest kluczowe, ponieważ każdy rodzaj brudu lub pyłu osłabia przyczepność kleju do płyt izolacyjnych.

Ściany należy dokładnie oczyścić szczotką. Plamy i zacieki na powierzchni elewacji można próbować usuwać za pomocą ciepłej wody pod ciśnieniem i detergentów. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że konieczne będzie dokładne wysuszenie elewacji po takim zabiegu. Dlatego też, po zmyciu zabrudzeń, należy zadbać o odpowiednie osuszenie elewacji, aby uniknąć problemów z wilgocią i skutkami powstałymi na skutek nieprawidłowego wysuszenia.

Tłuszcz, który jest widoczny tylko w świetle ultrafioletowym, można usunąć za pomocą specjalnych preparatów czyszczących lub w razie potrzeby benzyną ekstrakcyjną. Ważne jest, aby stosować odpowiednie środki czyszczące, które pomogą w efektywnym usunięciu tłuszczu, szczególnie jeśli jest on niewidoczny w normalnym świetle.

Wyrównanie:

Ponieważ zaleca się, aby grubość warstwy kleju nie przekraczała 1-5 cm, konieczne jest wyrównanie podłoża w inny sposób. To może być osiągnięte poprzez zastosowanie cementowej zaprawy wyrównawczej pod płyty styropianowe. Dopiero po jej związaniu będzie możliwe kontynuowanie prac. Niwelacja krzywizn podłoża poprzez stosowanie płyt izolacyjnych o różnej grubości jest trudna do wykonania poprawnie.

Zagruntowanie:

Szczególnie mineralne podłoża ścian zewnętrznych, zwłaszcza tych nowo wykonanych, które mogą być bardzo chłonne i wchłaniać wilgoć z masy klejącej, która jest używana do mocowania izolacji. To z kolei może osłabić przyczepność kleju.

Dlatego ważne jest zastosowanie preparatu gruntującego przed izolacją ścian. Grunt ten wyrówna powierzchnię i zmniejszy chłonność podłoża, co zwiększy trwałość klejenia izolacji.

Nakładanie kleju na styropian biały

Zazwyczaj klej stosowany do mocowania płyt izolacyjnych w celu ocieplania ścian zewnętrznych nakłada się w dwóch głównych formach: w postaci ciągłego pasa wokół obwodu płyty i kilku placków w jej centrum. W obszarze przy krawędzi płyty zaleca się zastosowanie pasma zaprawy o szerokości 4-6 cm, natomiast wewnątrz płyty równomiernie rozłożyć 3-8 “placków” kleju. Dbałość o równomierne rozłożenie kleju pozwoli na pewniejsze i stabilne przyklejenie płyty izolacyjnej do powierzchni. Po przyłożeniu płyty do podłoża, klej powinien pokrywać około 60% powierzchni płyty.

Jest absolutnie nieakceptowalne klejenie płyt jedynie na pojedyncze “placki” zaprawy klejowej, bez zastosowania obwodowego pasa kleju. Po rozłożeniu masy klejącej, należy mocno docisnąć płytę do ściany, używając dużej pacy, oraz przycisnąć ją do sąsiednich płyt.

W przypadku wycieku zaprawy poza obrys płyty, należy ją natychmiast usunąć. Należy unikać, aby klej przedostał się między płyty, ponieważ to może spowodować powstawanie mostka termicznego.

W przypadku równych i gładkich ścian, takich jak beton komórkowy czy silikaty, stosuje się również technikę nakładania kleju na całą powierzchnię płyty, przy użyciu pacy zębatej. W tym przypadku warstwa kleju jest cieńsza, ale bardziej rozległa.

Jednak w praktyce często problemem jest brak dostatecznej ilości kleju. Specjaliści od ocieplania budynku czasami nakładają tylko placki kleju bez pasa wokół obwodu płyty, co jest szybsze i prostsze, ale może osłabić trwałość montażu.

Takie praktyki mogą prowadzić do powstania szczelin powietrznych pomiędzy płytami a murem, co jest niepożądane ze względu na izolację cieplną i potencjalne ryzyko pożaru. Dlatego ważne jest, aby zawsze uwzględniać obwodowy pas kleju, który pomaga zabezpieczyć płytę na całym obwodzie i unikać niepożądanych szczelin.

 

Zaprawa klejowa, a styropian grafitowy

Warto zauważyć, że płyty wykonane z styropianu grafitowego, pomimo ich lepszych właściwości izolacyjnych, mogą stanowić trudniejsze podłoże dla kleju. Ze względu na potencjalne pogorszenie przyczepności, niektórzy producenci zalecają użycie specjalnych, nieco droższych klejów. Istnieją również płyty ryflowane, w których rowki zwiększają powierzchnię klejenia.

Jednakże, istnieje kontrowersja wokół zalecenia dotyczącego matowienia powierzchni styropianu za pomocą grubego papieru ściernego lub siatki. Teoretycznie taka procedura ma sens, ponieważ szorstka powierzchnia oferuje lepszą przyczepność niż gładka.

Jednak praktyczne przeprowadzenie tego procesu w warunkach budowy może być trudne, a efekt może być niewystarczająco zadowalający. W rezultacie, matowienie płyt styropianowych może bardziej przysparzać problemów niż pomagać. Ponadto, wykonawcy zwykle niechętnie podchodzą do tego procesu, ponieważ wymaga dodatkowej pracy i czasu, a efekty nie zawsze są pewne.

Przyklejanie płyt styropianowych

Podczas układania płyt izolacyjnych w kolejnych warstwach, ważne jest stosowanie układania “na mijankę”, podobnie jak w przypadku cegieł w murze. Zaleca się zachowanie przesunięcia o pół długości płyty pomiędzy warstwami. Należy unikać sytuacji, w której krawędzie płyt izolacyjnych pokrywają się z krawędziami otworów okiennych i drzwiowych. Zachowanie odpowiedniego odstępu między płytami a otworami pomoże zapewnić prawidłowe osadzenie izolacji i uniknie problemów z przymykaniem otworów.

W narożach, należy wysunąć co drugą płytę na grubość warstwy styropianu. Jeśli ten sam schemat jest stosowany na sąsiedniej ścianie, uzyskuje się prawidłowe połączenie “na mijankę”.

W przypadku konieczności poprawy sposobu przyklejenia, płytę należy oderwać, dokładnie oczyścić zarówno płytę, jak i ścianę z pozostałości kleju, a następnie przykleić ponownie. Należy pamiętać, że niedopuszczalne jest ponowne dociskanie i przesuwanie płyt izolacyjnych po ich przyklejeniu, zwłaszcza po kilku minutach od momentu aplikacji kleju. Prawidłowe osadzenie płyt i utrzymanie ich pozycji jest kluczowe dla trwałości systemu ocieplenia, dlatego ważne jest, aby unikać zmiany położenia płyt po ich przyklejeniu.

Przyklejanie styropianu w narożnikach i otworach okiennych

Przy ociepleniu styropianem obszarów takich jak zakończenia ściany oraz otwory okienne i drzwiowe, zaleca się gęstsze kołkowanie do podłoża. Jest to związane z intensywnym działaniem wiatru, zarówno parciem, jak i ssaniem, które występuje w tych miejscach.

Dodatkowo, w tych obszarach zazwyczaj koncentrują się naprężenia w konstrukcji oraz samej izolacji. Warto podkreślić, że stosuje się tam także wzmocnienia w postaci ukośnie ułożonych pasów siatki pod tynk cienkowarstwowy. Jest to ze względu na te obszary narażone na większe obciążenia i naprężenia.

Kołkowanie styropianu

Przymocowanie płyt styropianowych za pomocą kołków może okazać się konieczne w zależności od rodzaju użytych materiałów oraz stanu wytrzymałości poprzednich warstw elewacji. Przed przystąpieniem do kołkowania należy odczekać co najmniej dwa dni od zakończenia procesu klejenia płyt.

Długość kołków powinna być dostosowana indywidualnie, z uwzględnieniem grubości izolacji oraz potencjalnych warstw pod nią. Dodatkowo, konieczne jest uwzględnienie wymaganej długości zakotwienia w ścianie, która wynosi 5 cm w przypadku betonu, pełnej cegły ceramicznej i silikatów, oraz 8 cm w przypadku betonu komórkowego, keramzytobetonu i pustaków.

W budownictwie jednorodzinnym, rekomenduje się stosowanie nie mniej niż czterech łączników na metr kwadratowy. Przy płytach o wymiarach 50 x 100 cm, oznacza to, że na każdą płytę powinno przypadać po dwa łączniki. W obszarach narożnych, gdzie siła ssania wiatru jest większa, zaleca się umieszczenie 6 sztuk na metr kwadratowy, co oznacza po trzy łączniki na każdą płytę styropianową.

Podczas wiercenia otworów i wbijania kołków, trzeba uważać, aby nie naruszyć warstwy kleju. Dlatego nie zaleca się wykonywania tych działań wcześniej niż 3 dni po przyklejeniu płyt. Należy dać zaprawie czas na związanie. W przeciwnym razie może się zdarzyć, że płytę izolacyjną na ścianie utrzymują ostatecznie tylko kołki i siatka z włókna szklanego ułożona pod tynkiem.

 

Szczeliny i szlifowanie powierzchni

Problemem dla wielu wykonawców są szczeliny pomiędzy płytami ocieplenia, które mogą mieć różne przyczyny. Ważne jest, aby zrozumieć te przyczyny, aby uniknąć problemów w przyszłości. Nierówna powierzchnia ścian może uniemożliwić idealne spasowanie płyt izolacyjnych.

Styropian jest stosunkowo sztywnym materiałem, dlatego zaniedbanie przygotowania podłoża może prowadzić do tego problemu. W takiej sytuacji można próbować uzupełnić luki paskami styropianu i/lub pianką niskoprężną.

Trudności w spasowaniu płyt mogą oznaczać, że powierzchnia ocieplenia nie będzie idealnie płaska i równa. Konieczne może być mocne przeszlifowanie powierzchni. Warto również wybrać tynk gruboziarnisty, który może lepiej maskować nierówności niż gładki tynk, szczególnie przy ukośnym padaniu promieni słonecznych.

Wybór płyt o prostych krawędziach może być lepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji, ponieważ ułatwia dostęp do szczelin i umożliwia kontrolę nad ich wypełnieniem. Płyty frezowane schodkowo na krawędziach mogą spowodować, że szczeliny pozostaną, a część z nich będzie trudna do dostania się i wypełnienia.

 

 

 

Wybór firmy (robocizna)

Wybór odpowiedniej firmy do przeprowadzenia prac związanych z ociepleniem domu to często kluczowa, jak i niezbędna decyzja, która może znacząco wpłynąć na wykonanie elewacji i efektywność całego procesu. Dlatego warto poświęcić czas i uwagę na dokładne rozważenie dostępnych opcji.

Aby zabezpieczyć swoją inwestycję i uniknąć problemów w przyszłości, warto dokładanie przemyśleć następujące kwestie związane z wyborem firmy do prac z ocieplaniem:

 1. Doświadczenie: Sprawdź, ile lat firma działa na rynku i ile projektów ociepleniowych już zrealizowała. Doświadczenie jest kluczowe dla skutecznego wykonania prac.
 2. Referencje: Zapytaj o referencje od wcześniejszych klientów firmy i sprawdź ich opinie. To pomoże ocenić jakość usług i zadowolenie klientów.
 3. Kwalifikacje pracowników: Upewnij się, że firma zatrudnia wykwalifikowanych pracowników, którzy posiadają odpowiednie szkolenia i certyfikaty.
 4. Licencje i ubezpieczenie: Upewnij się, że firma ma odpowiednie licencje i jest ubezpieczona. To zapewni ochronę w razie ewentualnych problemów lub wypadków.
 5. Oferta usług: Przeanalizuj pełen zakres usług oferowany przez firmę, w tym rodzaje izolacji, dostępność różnych rozwiązań oraz jakość materiałów.
 6. Terminy i gwarancje: Omów z firmą terminy realizacji prac oraz warunki gwarancji na wykonane prace.
 7. Koszty: Porównaj oferty różnych firm i upewnij się, że cena jest uczciwa i zawiera pełen zakres usług.

Wybór odpowiedniej firmy do ocieplenia domu wymaga zaangażowania i staranności. Dobra firma zapewni profesjonalną obsługę i efektywne ocieplenie, co przełoży się na oszczędności w zużyciu energii, wykonanie izolacji i wygodę mieszkania. Pamiętaj, że dobrze zainwestowany czas w procesie wyboru firmy może zapobiec problemom w przyszłości i zapewnić trwałe efekty.