Jak dbać o trawnik i glebę w ogrodzie?

Piękny i zadbany trawnik wymaga nie tylko regularnego podlewania, ale również koszenia i nawożenia. Co warto mieć w ogrodzie, by trawa zawsze była zadbana, a gleba żyzna i pełna dobrych wartości odżywczych dla roślin?

Kosiarki spalinowe i elektryczne

Zarówno kosiarka spalinowa, jak i elektryczna będą niezastąpione przy dużych ogrodach, przy których pielęgnacja zwykłą podkaszarką będzie niewystarczająca. Który model wybrać? Zarówno wersja spalinowa, jak i elektryczna mają zarówno swoje zalety, jak i wady.

Kosiarki spalinowe to urządzenia mobilne, niezależne od źródła zasilania, a co za tym idzie, praca z nimi jest bardziej swobodna, może być prowadzona na naprawdę bardzo dużym obszarze. Nowoczesne kosiarki mają dużą moc, przez co praca z nimi jest bardziej efektywna, nawet przy wysokich trawach. A co z wadami skoro ich praca jest tak wydajna? Korzystanie z kosiarek spalinowych nie jest tanie, przede wszystkim ze względu na koszty paliwa oraz konserwacji. Ponadto sam już zakup takiego urządzenia to spory wydatek. Ten typ jest również dość głośny oraz ciężki, przez co trzeba użyć nieco siły, by efektywnie nim pracować.

Ładnie zadbany trawnik cieszy oko!

Alternatywą dla kosiarki spalinowej jest lekka i cicha kosiarka elektryczna. Zarówno jej zakup, jak i eksploatacja generują znacznie mniejsze koszty niż jej spalinowy odpowiednik. W tym przypadku nie trzeba pamiętać o paliwie i ponosić kosztów jego zakupu, jednak by urządzenie mogło pracować, musi zostać podłączone do źródła zasilania. Jest to wygodny i efektywny w swojej pracy model, jednak ze względu na obecność kabli jej zastosowanie jest mniej bezpieczne.

Kosiarki spalinowe, jak i elektryczne mają zarówno swoje zalety, jak i wady. Którą zatem wybrać? Podejmując decyzje, należy kierować się przede wszystkim powierzchnią ogrodu. Jeżeli jest nie większa niż 500 m², wystarczająca będzie kosiarka elektryczna. W przypadku większych obszarów bardziej wydajna i wygodniejsza w zastosowaniu (głównie ze względu na brak kabla) będzie kosiarka spalinowa.

Kosa spalinowa

Kosa spalinowa to wygodne i poręczne urządzenie, dzięki któremu można ładnie przyciąć nadmiernie wyrośniętą trawę nawet w miejscach trudno dostępnych, głównie przy klombach, drzewach, krzewach, ozdobnych rabatach, domach, murach, słupach czy krawężnikach. Bardzo często jest to urządzenie niezawodne przy mocno zaniedbanych ogrodach, czyli w miejscach, w których z wysoką trawą i ogromem chwastów nie mogą poradzić sobie inne sprzęty.

Kosa spalinowa dotrze tam, gdzie nie dotrze kosiarka.

Kosy spalinowe w zależności od wybranego modelu mają różne elementy tnące. Według specjalistów zdecydowanie najwygodniejsze i najbardziej wydajne w zastosowaniu są tarcze tnące oraz noże z tworzywa sztucznego. Ze względu na brak kosza na trawę, należy poprzez odzież i odpowiednie okulary, chronić twarz i ciało przed odpryskami. Osoby stosujące przez długi czas kosy spalinowe powinny zastanowić się również nad zastosowaniem specjalnych słuchawek.

Podkaszarka elektryczna

Podkaszarka elektryczna to idealne rozwiązanie do każdego ogrodu niezależnie od jego wielkości. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie tradycyjna kosiarka nie sięga. Podkaszarka jest wygodna w zastosowaniu i bezpieczna, pod warunkiem przestrzegania kilku istotnych zasad. Wiele modeli ma regulowaną wysokość, co pozwala na dopasowanie urządzenia do wzrostu osoby obsługującej.

Podkaszarka elektryczna doskonale radzi sobie nawet na nierównym terenie i jak nic innego skutecznie usunie trawę i chwasty przy altanach, ścianach budynków, chodnikach, a także między krzewami i rabatami.

Podkaszarka elektryczna do pracy potrzebuje podłączenia do instalacji elektrycznej. Przewód ma ograniczony zasięg, a tym samym obszar pracy urządzenia zależny jest od możliwości pozyskania źródła energii elektrycznej. Aby być niezależnym od źródła zasilania, warto zastanowić się nad zakupem podkaszarki akumulatorowej.

Glebogryzarka

Glebogryzarka to początek pracy w ogrodzie.

Zbita gleba to poważny problem każdego ogrodnika. Aby móc coś w niej zasiać należy ją odpowiednio przygotować, często naruszając przy tym jej strukturę. Tylko odpowiednio przystosowana gleba daje najlepsze warunki do kwitnienia i rozwoju roślin, dlatego każdy ogrodnik powinien wyposażyć się w glebogryzarkę, urządzenie sprawiające, że praca w ogrodzie staje się znacznie przyjemniejsza i idzie sprawniej. Doskonale sprawdza się nie tylko w przygotowaniu gleby pod zasiew, ale również przy jej efektywnym mieszaniu z nawozem, rozprowadzając go na całej powierzchni w równomierny sposób. To bardzo ważne dla zapewnienia roślinom jak najlepszych warunków rozwoju.