Układanie paneli podłogowych krok po kroku

Układanie paneli podłogowych krok po kroku

Panele podłogowe są trwałe, a mimo to niedrogie. Uwagę przykuwają różnorodnym wzornictwem i kolorystyką. Można je łatwo utrzymać w czystości, a ich montaż przebiega sprawnie i bez komplikacji. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak układać panele bez pomocy fachowców.

Lista niezbędnych narzędzi

Zanim przystąpisz do układania paneli, przygotuj niezbędne narzędzia, aby mieć je pod ręką. Są to: łata, wyrzynarka lub piła tarczowa, lub gilotyna do cięcia paneli, rozpórki, kątownik stolarski, stalowy zaczep, młotek, dobijak drewnianym, sękownik. Wszystko znajdziesz w ofercie naszego sklepu.

Niezbędne narzędzia do układania paneli podłogowych.

Układanie paneli podłogowych

Podłoże, na którym będziesz układać panele, musi być stabilne, czyste, suche i przede wszystkim równe. W celu wychwycenia nierówności warto posłużyć się łatą. Jeśli zauważysz jakieś niedoskonałości, wyrównaj powierzchnię. Przy różnicy ponad 3 mm możesz wykorzystać specjalny produkt. Polecamy np. cementową zaprawę wyrównującą Mapei Nivoplan Plus albo wybierz gotową masę, także dostępną w naszej ofercie. W ten sposób przy okazji pozbędziesz się ubytków, pęknięć i innych wad podłoża. Układanie paneli będziesz mógł kontynuować, dopiero gdy zaprawa całkowicie wyschnie.

Samodzielnie układanie paneli jest łatwe.

Na gotowym już podłożu rozłóż folię paroizolacyjną, która będzie skutecznie chroniła okładzinę przed wilgocią. Przy ścianach folia powinna wystawać – ok. 10 cm. Układając kolejne płaty folii, zrób zakładki – ok. 20 cm. Miejsca styku sklej taśmą klejącą. Na folię połóż izolację akustyczną. Może nią być korek, filc albo pianka PE.

Teraz jest dobry moment na układanie pierwszych paneli. Pamiętaj, aby robić to równolegle do kąta padania światła. Co to oznacza? To, że krawędzie wzdłużne paneli muszą pokrywać się z kierunkiem padania światła. Pracę zacznij od lewego tylnego rogu pomieszczenia. Musisz tylko usunąć pióro albo wpust paneli i tą obciętą krawędzią układać panele przy ścianie. Panele połącz ze sobą stronami

Dobre dopasowanie pióra to podstawa!

czołowymi. Nie przysuwaj pierwszych paneli zbyt blisko ściany. Oddziel je od niej rozpórkami. Szczelina ta powinna wynosić od 10 do 15 mm, a zależy to od wielkości pomieszczenia. Ostatni panel w rzędzie dotnij. Nie może on jednak być krótszy niż 50 cm.

Panele podłogowe w systemie na zatrzask są bardzo łatwe i szybkie do ułożenia. Przyłóż panel do drugiego i zatrzaśnij go. Połącz panele, dobijając je młotkiem i dobijakiem, a gdy dotrzesz już do ostatniej warstwy, dociągnij panele stalowym zaczepem. Wcześniej tylko dotnij panel tak, aby między jego krawędzią a ścianą była szczelina, tak jak przy pierwszej warstwie.

Jeśli z podłogi ku górze wystają rury grzewcze, musisz przyciąć panele. Odrysuj w nich otwory o średnicy rury, dodając jakieś 10 mm, a następnie wytnij je przy użyciu sękownika i przetnij panel między otworami, tak by idealnie elementy je ze sobą połączyć i otoczyć rury.

Układanie paneli przy ościeżnicy nieco się komplikuje, ale przy użyciu odpowiednich narzędzi można sprostać i temu wyzwaniu. Drewnianą ościeżnicę skróć o wysokość panelu i wsuń go pod spód. Jeśli zaś jest stalowa, będziesz musiał przyciąć panel, nie zapominając o szczelinie 8 – 10 mm. Otwór, który powstanie, możesz wypełnić masą akrylową.

Teraz czas na listwy przypodłogowe i przejściowe. Przed przystąpieniem do montażu listew przypodłogowych, odetnij warstwę wystającej folii. Dobrze dopasuj listwy i w razie potrzeby dotnij je. Dla idealnego połączenia posłuż się narożnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Listwy przejściowe przykręć do podłoża. Jeśli w sąsiednim pomieszczeniu także są panele, montując listwę przejściową, sprytnie ukryjesz szczelinę dylatacyjną.

 

Wskazówka!

Zanim przystąpisz do pracy, pozostaw panele podłogowe na 48 godzin w pomieszczeniu, w którym będą układane. Muszą się zaaklimatyzować. Połóż je w oryginalnym opakowaniu w pozycji poziomej. W pomieszczeniu wówczas temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza powinna wahać się w granicach 50 – 70 proc.