Ocieplanie budynku – wełna mineralna i aku-płyta

Ocieplanie budynku – wełna mineralna i aku-płyta

Jednym z etapów budowy domu czy budynku innego rodzaju, jest wykonanie ocieplenia. Można to zrobić na różne sposoby, posługując się przy tym wieloma materiałami. Wśród polecanych znajdują się wełna mineralna w rolce oraz tak zwana aku-płyta.

Ocieplanie budynku nie tylko przy użyciu styropianu

Wełna mineralna to doskonały materiał do izolacji ścian.

Materiałem dość mocno kojarzącym się z ocieplaniem budynków, jest styropian. Tymczasem okazuje się, że nie jest jedynym produktem, który może posłużyć do tego celu. Świetnie odnajdującym się w tej roli jest wełna mineralna oraz aku-płyta. Produkty te stosuje się na wczesnym etapie budowy, praktycznie tuż po wzniesieniu ścian i wykonaniu pokrycia dachowego. To materiały, które są przede wszystkim ognioodporne i pod tym względem lepsze niż styropian. Dzięki temu, że para wodna dobrze przez nie przenika, budynek jest chroniony przed wilgocią, a co za tym idzie, przed rozwojem pleśni i grzybów. Wełnę poleca się również z powodu walorów akustycznych, którymi się wyróżnia. Jej montaż w porównaniu do styropianu nie jest prosty, a cena bywa nieco wyższa, ale mimo to właśnie wełnę mineralną i aku-płytę poleca się najczęściej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć te materiały, czyli zastosować zarówno styropian, jak i wełnę czy aku-płytę. Co więcej, produkty te mogą być dobrym uzupełnieniem dla styropianu.

Zalety ocieplania budynków wełną mineralną

Wybór materiałów ocieplających zależy w głównej mierze od specyfiki budynku, lokalizacji ocieplenia oraz wymagań samego inwestora. Wśród materiałów wykorzystywanych do ocieplania budynków znajduje się wełna mineralna. Zaleca się ją przy ocieplaniu budynków narażonych na pożar i usytuowanych w pobliżu hałaśliwych ulic. Wełna mineralna zapewnia doskonałą izolację akustyczną. Dobrej jakości wełny skalne sprawdzają się przy ocieplaniu poddasza użytkowego. Wystarczy ułożyć ją przy więźbie dachowej, aby zapewnić skuteczną ochronę przeciwogniową i jednocześnie zwiększyć komfort użytkowania poszczególnych pomieszczeń. Wełna to również dobry materiał do wypełniania wewnętrznych ścian szkieletowych. Może posłużyć także do termoizolacji praktycznie wszystkich konstrukcji wykonanych z drewna.

Wełna nadaje się również do ocieplania dachów i poddaszy.

Wybierając wełnę mineralną, trzeba pamiętać, że obecnie na rynku jest dostępna wełna mineralna skalna i szklana. To ta druga wykazuje się lepszymi parametrami pochłaniania dźwięków. Należy pamiętać, że gęstość wełny ma duże znaczenie, dlatego przed zakupem powinno się wziąć ten szczegół pod uwagę.

Mamy w sklepie wełnę różnej grubości – nawet 5 cm i 20 cm w rolkach. Dużym zainteresowaniem cieszą się wełny Isover UNI MATA. To dobrej jakości produkt w bardzo przystępnej cenie.

 

Aku-płyta z wełny mineralnej

Aku-Płyta to jeden z rodzajów wełny mineralnej.

Drugim materiałem chętnie wykorzystywanym do ocieplania budynków jest aku-płyta. W naszym sklepie można kupić aku-płytę marki ISOVER. Produkt nowoczesny i bardzo łatwy w montażu. Zalety termoizolacyjne to nie wszystko, czym się charakteryzuje. Ma jednocześnie doskonałe parametry akustyczne. Z tego też powodu wykorzystuje się ją do ocieplania stropów i ścian wewnętrznych nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale również przemysłowych. Płyty z wełny mineralnej świetnie sprawdzają się do izolacji lekkich ścian działowych, a także sufitów podwieszanych i podłóg. Można nimi ocieplać hale. Płyty te z jednej strony pochłaniają dźwięk, a z drugiej zaś chronią przed wydostawaniem się ciepła na zewnątrz. Aku-płyta Isover może być wykorzystana w ścianach murowanych warstwowych oraz w ścianach osłonowych i działowych o konstrukcji szkieletowej. Nierzadko służy do wykonywania skutecznej izolacji poddaszy. Materiał ten sprawdzi się nawet przy uszczelnianiu podłóg.

U nas kupisz aku-płytę różnej grubości. 50 mm, 75 mm, 100 mm – wszystko zależnie od potrzeby i miejsca, w którym zostanie wykorzystana. Dlatego zachęcamy do szczegółowego przemyślenia kwestii zastosowania tego materiału.

 

W razie wątpliwości lub jakichkolwiek pytań zawsze służymy radą. Chętnie pomożemy dobrać odpowiedni materiał do ocieplenia domu lub budynku innego przeznaczenia.