Impregnaty do drewna

Drewno to materiał wyjątkowy, o dużych walorach estetycznych, łatwy w obróbce, a przy tym dający wiele możliwości zastosowania. Aby jednak zachowało swoje właściwości jak najdłużej, musi zostać odpowiednio zabezpieczone poprzez zastosowanie właściwych dla danego przypadku impregnatów, chroniących nie tylko przed wilgocią, ale i wieloma szkodnikami, grzybami czy pleśnią. 

Impregnacja drewna

Impregnacja to po prostu nanoszenie specjalnego środka na powierzchnię w tym przypadku drewna, w celu jego ochrony przez wybranymi czynnikami fizycznymi i biologicznymi. Rolę impregnatu mogą pełnić zarówno naturalne oleje, jak i specjalne substancje stworzone ba bazie specjalnie opracowanych żywic. Impregnować można zarówno drewno nowe (świeże),  jak i te, które już wcześniej było użytkowane.

Rodzaje impregnatów do drewna

Skuteczna impregnacja to podstawa pracy z drewnem.

Impregnaty wodne do drewna (wodorozcieńczalne) są bezwonne, szybko schną i nadają się do zastosowania zarówno wewnątrz budynku, jak i poza nim. Poza samą wodą często zawierają dodatki w postaci żywic akrylowych, alkidowych,  polisacharydowych lub wosków. Jest to jeden z nielicznych środków, który może posłużyć do impregnacji mokrego drewna. Impregnaty wodne chronią przed destrukcyjnym działaniem wilgoci, pleśni i owadów. Nie jest to środek, który można stosować do starego drewna. Może on powodować jego pękanie w wyniku nasiąkania materiału wodą.

Alternatywą dla impregnatów wodnych są impregnaty solne – w postaci proszku do rozcieńczenia w wodzie lub gotowego produktu. Jest to środek najczęściej jako impregnat do drewna konstrukcyjnego. Solne impregnaty chronią przede wszystkim przed szkodnikami, rozwojem grzybów czy ogniem. Jest to preparat głęboko wnikający w drewno, zapewniając dłuższą i bardziej skuteczną ochronę.

Impregnaty rozpuszczalnikowe ze względu na swoje właściwości przeznaczone są wyłącznie do zastosowania na zewnątrz. Takie preparaty są bardzo skuteczne pod względem ochrony przed nasiąkaniem drewna wilgocią, promieniowaniem słonecznym oraz owadami. Szybko wnikają w strukturę drewna i wysychają, zabezpieczając je przez długi czas.

Impregnacja drewna możliwa jest również przy pomocy w pełni naturalnych środków, takich jak olej lniany czy wosk.

Metody impregnacji drewna

Istnieje kilka metod impregnacji drewna, różniących się między sobą sposobem zastosowania preparatu. Przy impregnacji bezciśnieniowej stosowane jest normalne ciśnienie atmosferyczne, nie ma również konieczności stosowania specjalistycznego sprzętu. Do metod bezciśnieniowej impregnacji zalicza się:

  • smarowanie,
  • opryskiwanie,
  • polewanie,
  • kąpiele.

Metoda ciśnieniowa opiera się na wprowadzaniu wybranego impregnatu do drewna przy wymuszonym ciśnieniu (mniej niż 150 kPa przy metodzie niskociśnieniowej, powyżej tej wartości stosowana jest metoda wysokociśnieniowa). Jest to sposób na impregnacje często stosowany w warunkach przemysłowych, dzięki czemu cieszy się tak dużą skutecznością.

Rozróżniamy różne typy impregnatów.

Impregnacja może przebiegać również przy pomocy metod polegających na nanoszeniu na powierzchnię drewna preparatu, który sięga w materiał na głębokość nie większą niż 2-10 mm.

Impregnacja zanurzeniowa polega na zanurzaniu w specjalnie przygotowanym roztworze drewnianych fragmentów na ściśle określony czas. To unikalne połączenie impregnacji powierzchniowej z głęboką.

Od czego zależy skuteczność impregnacji?

Skuteczność impregnacji zależy od wielu czynników, przede wszystkim przesycenia drewna impregnatem, na który wpływ mają:

  • właściwości środka impregnacyjnego
  • zastosowane metody impregnacji,
  • rodzaj i wilgotność drewna.

W przypadku oceny efektywności działania impregnatu należy mieć uwadzę również sposób użytkowania środka – docelowo produkty tego rodzaju podzielone są na te, które można zastosować wewnątrz lub na zewnątrz (zdarzają się także produkty uniwersalne).

O czym należy pamiętać, wybierając preparat do impregnacji powierzchniowej?

Wybierając środek do impregnacji powierzchniowej należy mieć na uwadzę przede wszystkim czynniki, przed którymi drewno ma zostać zabezpieczone, zamierzone efekty końcowe oraz to, czy drewno było wcześniej zabezpieczona w ten sposób czy też nie.