Jak pomalować ściany w pokoju?

Jak pomalować ściany w pokoju?

Malowanie ścian to jedna z tych czynności, która może odświeżyć i poprawić wygląd każdego pomieszczenia. Ale czy wiesz, jak malować ścianę, żeby uzyskać idealny efekt? Czy znasz wszystkie techniki i etapy tej pracy? Jeśli nie – nie musisz od razu sięgać po pomoc fachowca. Z naszego poradnika dowiesz się, jak malować ściany w pokoju, unikając typowych błędów.

Jak przygotować się do malowania ścian?

Jeśli chcesz pomalować ściany jak profesjonalista, zacznij od przygotowania odpowiednich materiałów, farb i samych ścian. Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać przed rozpoczęciem prac:

 • wybór farby i narzędzi – zanim przystąpisz do pracy, odwiedź sklep budowlany, gdzie znajdziesz wszystkie potrzebne materiały. Wybierz odpowiednie farby – białe lub farby kolorowe w zależności od potrzeb. Zaopatrz się też w wałek, a najlepiej dwa wałki różnej wielkości – większy do dużych powierzchni, mniejszy do trudniej dostępnych miejsc. Możesz też dokupić wąski pędzelek do wykończenia detali i zaułków;
 • oczyszczenie powierzchni – przed malowaniem, ściany muszą być czyste i suche. Usuń kurz, tłuszcz oraz inne zanieczyszczenia. A jak malować ściany już pomalowane? W tym przypadku warto przeszlifować powierzchnię papierem ściernym i pokryć ją gruntem;
 • zabezpieczenie pomieszczenia – zabezpiecz meble i podłogę folią malarską. Taśma malarska pomoże ochronić listwy przypodłogowe, okna i inne elementy, które nie będą malowane;
 • naprawa ubytków – jeśli ściany mają nierówności lub pęknięcia, wypełnij je masą szpachlową. Po wyschnięciu wygładź powierzchnię papierem ściernym o niskiej ziarnistości;
 • gruntowaniefarby podkładowe lub grunt malarski poprawią przyczepność właściwej farby i zniwelują chłonność podłoża.

Niezależnie od tego, czy malujesz ściany, czy stosujesz farby fasadowe, warto zacząć od przygotowania powierzchni – oszczędzisz sobie w ten sposób przyszłych poprawek.

Jak malować ściany zgodnie ze sztuką?

Przede wszystkim warto utrwalić sobie prawidłową kolejność malowania: zawsze zaczynaj od sufitu. Zapobiega to kapaniu farby z sufitu na świeżo pomalowane ściany. A jak pomalować ściany? Najlepiej od góry do dołu, aby uniknąć smug. Niezależnie jaki kierunek wybierzesz, trzymaj się go przez cały czas malowania.

Najczęściej stosowana technika to malowanie kształtu litery V, a następnie nakładanie na to samo miejsce pasów pionowych. Kolejne pasy mają na siebie lekko nachodzić. W taki sposób szybko pokryjesz farbą dużą powierzchnię. Nie przerywaj malowania, dopóki nie skończysz pokrywać farbą całej powierzchni ściany. Uważaj też, żeby nie dociskać wałka zbyt mocno. Przesuwaj go swobodnie po ścianie, a unikniesz rozpryskiwania farby.

Jak pomalować ściany – krok po kroku

Utrwalmy sobie podstawowe etapy malowania:

 1. Przygotowanie farby – dokładnie wymieszaj farbę, aby uzyskać jednolitą konsystencję.
 2. Nakładanie farby – używaj wałka do większych powierzchni, mniejszego wałka do krawędzi i ewentualnie pędzla do trudno dostępnych miejsc. Nakładaj farbę równomiernie, unikając nadmiernego nabierania farby na narzędzie.
 3. Pierwsza warstwa – zastosuj pierwszą warstwę farby. Pozwól jej wyschnąć zgodnie z zaleceniami producenta.
 4. Druga warstwa – jeśli jest to konieczne, np. widzisz konieczność poprawek w niektórych miejscach, poczekaj na wyschnięcie pierwszej warstwy i dopiero wtedy nałóż drugą.
Jak pomalować ściany?
Używaj odpowiednich narzędzi malarskich i technik, aby uzyskać profesjonalny efekt.

Jak uniknąć typowych błędów?

Jeśli zastanawiasz się, jak pomalować pokój, żeby nie poprawiać po samym sobie, uważaj na powszechne błędy popełniane przez amatorów. Efekt może zepsuć m.in.:

 • niedokładne przygotowanie powierzchni – zawsze upewnij się, że powierzchnia jest dobrze przygotowana. Zanieczyszczenia i nierówności mogą zepsuć efekt końcowy;
 • zbyt gruba warstwa farby – nakładaj farbę cienkimi warstwami. Zbyt gruba warstwa może powodować zacieki i wydłużyć czas schnięcia;
 • nieodpowiednie narzędzia – dobierz odpowiednie wałki i pędzle do rodzaju farby i powierzchni. Niewłaściwe narzędzia mogą prowadzić do nierównomiernego rozprowadzania farby;
 • brak taśmy malarskiej – zabezpiecz wszystkie krawędzie i elementy, które nie mają być pomalowane. Brak taśmy może skutkować zabrudzeniem i nierównymi liniami.

Pamiętaj też, by zapewnić w pomieszczeniu odpowiednie warunki. Unikaj malowania w zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperaturze oraz przy dużej wilgotności. Optymalne warunki to temperatura 18-25°C i niska wilgotność.

Podsumowanie

Malowanie ścian to doskonały sposób na odświeżenie wnętrza i nadanie mu nowego charakteru. Jak pomalować ściany jak zawodowiec? Przede wszystkim pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu powierzchni, wyborze wysokiej jakości materiałów budowlanych i materiałów wykończeniowych, a także stosowaniu właściwych technik malowania. Dzięki temu efekt końcowy będzie satysfakcjonujący i trwały. Malowanie ścian i sufitów może być przyjemnym i satysfakcjonującym zadaniem, pod warunkiem że podejdziesz do niego z odpowiednią wiedzą i przygotowaniem. Wiedzę już masz, zatem do dzieła!