Agrowłókniny i agrotkaniny 

Agrowłókniny i agrotkaniny 

Wiosna to nie tylko czas, w którym przyroda budzi się do życia. To również okres wytężonej pracy ogrodników, którzy przystępują do siania i sadzenia nowych roślin oraz pielęgnacji tych, które przetrwały okres zimowy. Wiosennych prac w ogrodzie jest wiele, jednak w natłoku prac nie warto zapominać o ściółkowaniu. Tu pomocne będą dobrej jakości agrowłókniny i agrotkaniny. 

Dlaczego ściółkowanie jest tak ważne? 

Ściółkowanie gleby wokół roślin nie jest niezbędną czynnością, jednak jej przeprowadzenie może nieść ze sobą wiele korzyści, przede wszystkim nadmiernemu przegrzewaniu się gleby i utrzymywaniu właściwego poziomu jej wilgotności, sprzyjającemu rozwojowi roślin. Dodatkowo ściółkowanie zapobiega wyrastaniu chwastów i wypłukiwaniu z gleby składników mineralnych. Ściółkowanie można przeprowadzać na wiele sposobów, jednak dla bez wątpienia najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie agrowłókniny oraz agrotkaniny.

Agrowłóknina i agrotkanina  – czym się różnią? 

Choć agrowłóknina i agrotkanina mają podobne zastosowanie, to w rzeczywistości są to dwa odmienne produkty.

Do produkcji agrowłókniny wykorzystywany jest polipropylen. Jej zastosowanie polega przede wszystkim na okrywaniu roślin i ściółkowaniu gleby. Agrowłóknina dostępna jest w  wielu wariantach kolorystycznych (od których zależy jej przeznaczenie) oraz gramaturach. Z tego też powodu przed zakupem warto zapoznać się z jej parametrami i dopasować je do potrzeb. Czarna, brązowa i zielona agrowłóknina przeznaczone są do ściółkowania, natomiast biała będzie niezawodna przy ochronie roślin przed wpływem czynników atmosferycznych.

Czym jest i jakie zastosowanie ma agrotkanina? Materiał ten nazywany jest czasem również matą ściółkującą/szkółkarską. Tak jak agrowłóknina dostępna jest w różnych kolorach i gramaturach. Agrotkaninę charakteryzuje trwałość, wytrzymałość i bardzo dobra przepuszczalność. Do doskonała alternatywa dla folii, która przepuszcza nie tylko wodę, ale i sole mineralne, utrzymując przy tym odpowiednią wilgotność podłoża (co dla uprawy roślin jest niezwykle istotne).

Rodzaje agrowłókniny i agrotkaniny

Agrowłókninę można podzielić w bardzo prosty sposób – na materiał przeznaczony do okrywania roślin i zabezpieczenia przed chwastami. Pod względem kolorystycznym podział ten wygląda w sposób następujący:

  • agrowłóknina biała – typ wiosenny przeznaczony do okrywania roślin, o bardzo małej gramaturze;
  • agrowłóknina brązowa – użyteczna i estetyczna, dedykowana do zastosowania pod iglakami i do okrywania kory;
  • agrowłóknina czarna – jest to najgrubszy, a tym samym najsolidniejszy typ. Niezawodnie chroni przed inwazją chwastów przy roślinach uprawnych, kwiatach, bylinach czy trawach. Ze względu na kolor można ją bardzo dobrze zamaskować, nie wpływa więc negatywnie na estetykę ogrodu.

Agrotkanina jest materiałem znacznie solidniejszym i trwalszym niż agrowłóknina. Również występuje w kilku wersjach kolorystycznych:

  • agrotkanina czarna to niezawodny materiał chroniący przed chwastami, przy jednoczesnym wsparciu zachowania optymalnej gospodarki wodnej, co przekłada się na efektywność rozwoju roślin;
  • agrotkanina brązowa to rozwiązanie najlepiej sprawdzające się w zastosowaniu w szkółkach;
  • agrotkanina zielona to najlepsza z możliwych alternatywa dla folii ogrodowej (dodatkowo może pełnić rolę imitacji trawy), która bardzo dobrze przepuszcza powietrze i wodę – czynniki niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin.

Agrotkaniny doskonale sprawdzają się nie tylko przy zakładaniu ogrodów, klombów czy rabat. To również doskonała wyściółka pod kamienie i korę oraz wsparcie przy efektywnej uprawie truskawek czy borówek.

Piękny ogród, zachwycające rośliny to wszystko wymaga czasu i sporych nakładów pracy. Na szczęście można sobie nieco to zadanie ułatwić, sięgając po odpowiednie akcesoria ogrodnicze, w tym agrotkaninę i agrowłókninę.

Oba materiały dostępne są w różnych rozmiarach i wersjach kolorystycznych, dzięki czemu każdy znajdzie te najbardziej dopasowaną do potrzeb swojego ogrodu.