Wylewka betonowa – zastosowanie i sposób użycia

Wylewka betonowa - zastosowanie i sposób użycia
Wylewka betonowa – zastosowanie i sposób użycia

Wylewka betonowa, znana również jako jastrych czy szlichta, jest nieodłącznym elementem budowy domów jednorodzinnych. To ona tworzy gładką i równą bazę, idealną pod panele podłogowe czy płytki ceramiczne. Ale to nie wszystko – wylewki betonowe świetnie sprawdzają się również na zewnątrz, otwierając przed inwestorami szereg możliwości. Zajrzyjmy głębiej, by dowiedzieć się więcej o tym wszechstronnym rozwiązaniu, jego rodzajach i kosztach.

Wylewka betonowa – czym jest i do czego służy?

Wylewka betonowa, to więcej niż tylko mieszanka cementu, żwiru i plastyfikatorów – to fundament gładkiej i równomiernie przygotowanej podłogi w domu. Jej zadaniem jest nie tylko wygładzanie wylewki i wyrównanie powierzchni, ale także zapewnienie solidnej izolacji.

Jakie funkcje pełni wylewka betonowa? Przede wszystkim, służy jako podstawa pod różne rodzaje posadzek, ułatwiając montaż płytek ceramicznych czy paneli. Oto co jeszcze warto wiedzieć:

 • Ochrona przed wilgocią i zniszczeniem: Wylewka betonowa jest jak tarcza, która chroni przed wodą, mrozem i innymi nieprzyjacielskimi czynnikami z zewnątrz.
 • Stabilne podłoże dla instalacji: Idealnie sprawdza się jako fundament dla przewodów elektrycznych, rur czy ogrzewania podłogowego.
 • Izolacja termiczna i akustyczna: Dzięki niej, Twój dom staje się cieplejszy i cichszy, co znacząco wpływa na komfort mieszkania.

Zastosowanie wylewki betonowej obejmuje zarówno wnętrza, jak i przestrzenie zewnętrzne budynków, co podkreśla jej wszechstronność.

A teraz, czym wylewka tradycyjna różni się od zwykłego betonu? Wylewka jest specjalnie przystosowana do przygotowania podłoża pod posadzki, podczas gdy beton używany jest głównie w konstrukcji budynków, jak w przypadku ścian, fundamentów czy chodników.

Rodzaje wylewki betonowej – które wybrać?

Na rynku budowlanym dostępne są różnorodne typy wylewek betonowych, które różnią się składnikami i przeznaczeniem. Oto najczęściej wybierane rodzaje:

 • Wylewki cementowe (tradycyjne): Składają się one z cementu, piasku, kruszywa i wody. Są wszechstronne, idealne zarówno do wnętrz, jak i zewnętrznych przestrzeni, np. garaży czy tarasów.
 • Wylewki anhydrytowe: Bazują na gipsie jako spoiwie i charakteryzują się płynną konsystencją. Wyróżniają się lepszą przewodnością ciepła i właściwościami samopoziomującymi, co przyspiesza i ułatwia prace wykończeniowe.
 • Wylewki samopoziomujące: Są to mieszanki cementowe z dodatkami upłynniającymi, które pozwalają na szybkie osiągnięcie gładkich i równych powierzchni, nie wymagających dodatkowego zbrojenia.

Dostępne są również specjalistyczne wylewki, takie jak wylewki szybkoschnące oraz wylewki cienkowarstwowe, które oferują dodatkowe korzyści w zależności od potrzeb projektu.

Przy wyborze wylewki betonowej niezwykle istotne jest także zwrócenie uwagi na jej klasę wytrzymałości. Na przykład, wylewki betonowe klasy B20 i B25, z wytrzymałością na ściskanie C16/20, są idealne do zastosowań w domach i mieszkaniach. Dla obszarów zewnętrznych oraz miejsc, gdzie spodziewane są większe obciążenia, lepiej sprawdzą się mieszanki klasy B30 lub wyższej, które oferują lepszą odporność na ściskanie i można je zastosować w garażu.

Podczas dokonywania wyboru, zasięgnij specjalistycznej wiedzy u naszych doradców technicznych Adamex, tak aby dopasować typ wylewki do specyfiki Twojego projektu i warunków, w jakich będzie eksploatowana. Dzięki temu zapewnisz sobie podłoże nie tylko estetyczne, ale i trwałe na lata.

Koszty wylewek betonowych

Dzięki naszym bezpośrednim relacjom z wiodącymi producentami takimi jak Atlas, Cekol, Mapei, Sika czy Cemex, gwarantujemy, że nasze ceny są jednymi z najlepszych na rynku. Nasza współpraca z tymi renomowanymi firmami pozwala nam oferować wysokiej jakości produkty w wyjątkowo konkurencyjnych cenach, co sprawia, że nasza oferta jest atrakcyjna zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Zapewniamy, że każdy projekt zostanie zrealizowany efektywnie, z materiałów najlepszej klasy, dostosowanych do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Skład mieszanki do wylewki

Wylewka betonowa dostępna jest w postaci gotowej zaprawy, która gwarantuje precyzyjne proporcje składników. Jednak dla tych, którzy preferują bardziej “ręczne” podejście, istnieje opcja samodzielnego przygotowania mieszanki. Aby uzyskać 1 m2 wylewki o grubości około 5 cm, będziesz potrzebować:

 • 25 kg cementu,
 • 25 kg piasku,
 • 10 l wody,
 • 40 kg żwiru,
 • 1 szklankę plastyfikatora (zwiększają wytrzymałość betonowych powierzchni)

Mimo to, wybór gotowej mieszanki betonowej często okazuje się bardziej praktyczny. Wydajność z jednego 25 kg worka mieszanki waha się między 1,5 a 2,5 m2, w zależności od zaleceń producenta, konkretnych proporcji i zamierzonej grubości wylewki.

Przygotowanie podłoża pod wylewkę

Aby Twoja posadzka cementowa służyła przez lata, bez ryzyka pęknięć czy innych uszkodzeń, kluczowe jest staranne przygotowanie podłoża. Odpowiednie działania na tym etapie mogą oszczędzić Ci wiele kłopotów i niepotrzebnych wydatków na przyszłe naprawy.

Przygotowanie podłoża obejmuje:

 1. Dokładne czyszczenie podłoża – to znaczy usunięcie wszystkich luźnych części, które mogłyby osłabić przyczepność wylewki.
 2. Wyrównanie podłoża – eliminacja wszelkich nierówności, co zapewni płaską i stabilną powierzchnię dla wylewki.
 3. Zagruntowanie podłoża – kluczowy krok do uszczelnienia podłoża, który nie tylko poprawia przyczepność mieszanki, ale także zapobiega tworzeniu się pęcherzy powietrza podczas układania wylewki.
 4. Izolacja termiczna – może być wykonana za pomocą folii budowlanej, folii w płynie lub warstwy styropianu, co jest szczególnie ważne w przypadku podłóg na gruncie lub z ogrzewaniem podłogowym.
 5. Wykonanie dylatacji wylewki – to szczeliny dylatacyjne umieszczone przy każdej ze ścian, które umożliwiają posadzce swobodne rozszerzanie się i kurczenie bez ryzyka pęknięć.

Dodatkowo, jeśli planujesz zastosować cieńszą warstwę wylewki, nie zapomnij o zbrojeniu, które może być wykonane przy użyciu specjalnych siatek lub mat zbrojących.

Każdy z tych kroków ma swoje znaczenie i wpływa na ostateczną jakość i trwałość wylewki betonowej. Dlatego warto poświęcić czas na staranne przygotowanie podłoża, aby cieszyć się solidnie wykonaną i trwałą podłogą.

Wylewka betonowa – jak ją wykonać?

Po dokładnym przygotowaniu podłoża, nadszedł czas na wykonanie wylewki betonowej.

 1. Rozpocznij wylewanie zaprawy od kąta najdalszego od drzwi, postępując pasami w kierunku wyjścia. To ułatwi pracę i zapobiegnie zadeptywaniu świeżej wylewki.
 2. Rozprowadzaj wylewkę łopatą, zaczynając od ścian, a następnie prowadź pasy w stronę środka pomieszczenia, aby równomiernie pokryć całą powierzchnię.
 3. Nakładaj wylewkę warstwami, dbając o to, by każda z nich była starannie rozprowadzona i wszelki nadmiar zaprawy został usunięty za pomocą ruchów zygzakowatych.
 4. Zakończ pracę zacieraniem powierzchni wylewki przy użyciu styropianowej pacy, co zapewni jej gładkość i równość.

Jeśli chodzi o zużycie wylewki na metr kwadratowy, najlepiej kierować się zaleceniami producenta wybranej mieszanki. W niektórych sytuacjach warto jednak rozważyć skorzystanie z pomocy specjalistów i doradców technicznych Adamex, którzy dokonają niezbędnych obliczeń i wykonają pracę z należytą precyzją i doświadczeniem.

Zacieranie wylewki betonowej
Zacieranie betonu jest bardzo ważnym elementem procesu wylewania posadzki

Najczęściej zadawane pytania:

Czy konieczne jest stosowanie zbrojenia pod wylewkę?

To zależy. Zbrojenie jest zalecane głównie, gdy grubość wylewki nie przekracza 3,5-4 cm, lub planujesz ułożenie na niej płytek. W większości innych sytuacji, użycie siatki zbrojeniowej może być niepotrzebne.

Czy wylewka betonowa może służyć jako ostateczna warstwa podłogi?

Owszem, jednak takie zastosowanie wylewki betonowej jest ograniczone do specyficznych przestrzeni, takich jak obiekty przemysłowe czy użyteczności publicznej, gdzie estetyka może ustępować miejsca praktyczności.

Jakie są dopuszczalne grubości wylewki betonowej?

W przypadku minimalnej grubości mówimy o 2 mm dla specjalistycznych, cienkowarstwowych wylewek, natomiast maksymalna grubość może osiągnąć 100 mm.

Jaki jest wymagany czas oczekiwania przed ułożeniem płytek lub paneli?

Zalecany okres oczekiwania zanim położysz płytki lub panele na wylewce to zazwyczaj kilka tygodni, w zależności od jej grubości:

 • 1 tydzień na każdy centymetr grubości do 4 cm;
 • 2 tygodnie na każdy centymetr grubości w zakresie do 6 cm;
 • 4 tygodnie na każdy centymetr grubości powyżej 6 cm.

Jaki jest czas schnięcia wylewki betonowej?

Pełne utwardzenie wylewki następuje zwykle po 28 dniach, choć czas schnięcia wylewki może różnić się w zależności od rodzaju mieszanki betonowej.

Jakie są główne przyczyny uszkodzeń wylewek i jak ich unikać?

Uszkodzenia wylewki zazwyczaj wynikają z błędów wykonawczych lub użycia materiałów niskiej jakości. Aby zapobiec pęknięciom i innym uszkodzeniom, kluczowe jest zapewnienie odpowiednich warunków dojrzewania wylewki.

Skorzystaj z naszej oferty i darmowej wyceny inwestycyjnej!

Planując realizację wylewki betonowej, niezależnie od tego, czy jest to projekt domowy, czy przemysłowy, kluczowe jest wybranie materiałów najwyższej jakości. W hurtowni materiałów budowlanych Adamex znajdziesz szeroką gamę wylewek betonowych, które spełnią wszelkie Twoje oczekiwania – od tradycyjnych mieszanki cementowych po zaawansowane technologicznie wylewki samopoziomujące i anhydrytowe.

Niezawodny i terminowy transport Adamex
W hurtowni materiałów budowlanych Adamex szanujemy Twój czas, dlatego terminowo dostarczymy Twoje zamówienie w najniższych cenach!

Co więcej, rozumiemy, jak ważny jest czas w realizacji projektów budowlanych. Dlatego gwarantujemy niezawodny i terminowy transport zakupionych materiałów prosto na plac budowy. Nasze doświadczenie i współpraca z zaufanymi dostawcami pozwala nam zapewnić, że wszystkie zamówienia są realizowane sprawnie i zgodnie z oczekiwaniami naszych klientów.

Skorzystaj z oferty hurtowni Adamex i zostań naszym partnerem budowlanym!