Nadproża i stropy - Adamex - Twój Partner Budowlany

Nadproża i stropy

Nadproża stanowią kluczowy element konstrukcyjny w każdym budynku, a ich odpowiedni wybór jest niezwykle istotny. Są to struktury umieszczone nad otworami okien, drzwi, lub bram garażowych w ścianach budynku, które pełnią rolę wzmocnienia i rozpraszania obciążeń związanych z tymi otworami. Nadproże może być wykonane tradycyjnie z zbrojonego betonu, bezpośrednio na placu budowy, po zbudowaniu odpowiedniego deskowania. W naszej ofercie mamy gotowe nadproża prefabrykowaneStropy składają się z dwóch głównych elementów: belek żelbetowych, które pełnią funkcję konstrukcji nośnej, oraz pustaków wykonanych z betonu lub keramzytu, które stanowią wypełnienie. Kluczową zaletą tego typu konstrukcji stropu jest ich stosunkowo niewielka masa. Montaż stropu może odbywać się bez konieczności korzystania z ciężkiego sprzętu budowlanego.

 

Nadproża – informacje ogólne

Nadproża zazwyczaj układane są równolegle do progu okna lub drzwi. Ich głównym zadaniem jest przeniesienie ciężaru z nad otworu na sąsiednie ściany, co pozwala na utrzymanie stabilności konstrukcji i minimalizację ryzyka zawalenia. Wybór odpowiedniego, solidnego nadproża jest niezwykle istotny, ponieważ każdy błąd w tym zakresie może prowadzić do kosztownych problemów w przyszłości. Poprawnie osadzone i dobrze izolowane nadproże skutecznie zmniejsza ryzyko kondensacji i wilgoci na ścianach. Zapewnia ono stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji. Warto zaznaczyć, że źle dobrane nadproże nad drzwiami może tworzyć mostki termiczne, co prowadzi do większych strat cieplnych w budynku i zwiększa ryzyko wilgoci. W skrajnych przypadkach może to prowadzić nawet do osłabienia wytrzymałości strukturalnej muru, a to niesie ze sobą poważne zagrożenie.

 

Nadproża – jakie rozwiązania?

Nadproża można podzielić na kilka kategorii ze względu na ich umiejscowienie i zastosowanie, takie jak nadproża w ścianie nośnej i działowej, nadproża nad wnękami drzwiowymi, okiennymi, nadproża nad innymi rodzajami wejść i bramami, a także nadproża nad otwartymi wnękami. Chociaż nadproża nad drzwiami mogą mieć nieco odmienne parametry i konstrukcję niż nadproża nad otwartymi wnękami, podział na te kategorie nie jest zbyt praktyczny.

O wiele bardziej przydatnym podejściem jest klasyfikacja nadproży ze względu na materiał i sposób ich wykonania, takie jak nadproża murowane i drewniane, stalowe, żelbetowe, a nawet z pustaków ceramicznych. Dodatkowo, gotowe nadproża w formie prefabrykowanych elementów, często dostępne do budowy systemowej, stanowią interesującą propozycję.

 

Nadproża w formie kształtki

W ścianach z betonu komórkowego często stosuje się kształtki nadprożowe o przekroju przypominającym literę U jako formy do wykonywania nadproży. Szerokość tych kształtek jest dopasowana do szerokości elementów ściany z betonu komórkowego dostarczonych przez konkretnego producenta. Kształtki nadprożowe umieszcza się nad otworem okiennym, przy czym ich skrajne części opierają się na bocznych ścianach, a środkowe są podpierane od dołu za pomocą desek. Wnętrze kształtek jest wypełniane betonem, a także zbrojeniem. W przypadku nadproży mających wzmocnić jednowarstwowe ściany, dodaje się materiał izolacyjny (często wełnę mineralną lub styropian) po stronie bliższej powierzchni ściany.

 

Wady i zalety stropów

 

Stropy cechują się dobrą izolacją termiczną, jednak ze względu na komory powietrzne w pustakach stropowych, ich właściwości akustyczne nie są na bardzo wysokim poziomie. Na rynku dostępne są także stropy o zwiększonych parametrach izolacji termicznej i akustycznej. Przykładem takich stropów są te, które składają się z pełnych pustaków wykonanych z betonu komórkowego o gęstości 500 kg/m³ i belek kratownicowych.

Współczesne standardy budownictwa coraz bardziej uwzględniają aspekty takie jak szybkość montażu, eliminacja błędów wykonawczych, i parametry użytkowe. W przypadku stropów, ich wadami są prace wymagające dużego wysiłku, podatność na klawiszowanie, konieczność pielęgnacji warstwy nadbetonu, potrzeba stosowania wielu podpór montażowych i szalunków oraz wyższe koszty robocizny. Z drugiej strony, zaletami stropów są możliwość ręcznego montażu bez konieczności używania ciężkiego sprzętu, dostępność prefabrykatów oraz możliwość montażu na budowach trudno dostępnych.

Aktywne filtry

5,50 zł
Produkt dostępny

Liniowe podkładki dystansowe wykonane są z tworzywa sztucznego odpornego na uszkodzenia. Ich podstawową cechą jest lekkość i stabilność dystansu. Listwy dystansowe typu TRIK można dowolnie docinać w zależności od oczekiwanej długości a poszczególne elementy nie ulegają rozwarstwieniu. Prawidłowe ułożenie listwy TRIK związane jest z użyciem ok 1,5mb listwy na 1m2. Warto również zwrócić uwagę, że struktura listwy charakteryzuje się licznymi otworami, które minimalizują jej rozszerzalność i pozwalają na otulenie betonem zbrojenia oraz samej podkładki dystansowej. Powyższe pozwala w praktyce wyeliminować możliwe pęknięcia.

0,41 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie - zapytaj o dostępność 501 577 627

Podkładki dystansowe montuje się na zatrzask, umieszczając je na prętach zbrojeniowych. Gwiazdka dynasowa służy utrzymaniu określonej w projekcie odległości szalunku od prętów zbrojeniowych w tworzonych elementach pionowych. Według zaleceń producenta, dla osiągnięcia pożądanych efektów, średnie zużycie podkładek dystansowych waha się w przedziale pomiędzy 4 a 6 sztuk/m2 powierzchni, z zachowaniem rozstawu co 50 – 100 cm. Krawędzie i rogi należy wzmocnić poprzez zwielokrotnienie liczby zamontowanych dystansów.