Gipsy Budowlane Gotowe - Dobra Cena! - Adamex - Twój Partner Budowlany

Gipsy budowlane

Gips budowlany, dzięki swojej wszechstronności, stanowi niezbędny element w szerokim spektrum projektów budowlanych oraz prac remontowych. Wyprodukowany z naturalnie występującej skały gipsowej, przekształcany jest w drobny proszek, który po połączeniu z wodą zyskuje na plastyczności, a następnie szybko zastyga, formując mocną i stabilną strukturę. Dzięki tym unikalnym właściwościom, gips budowlany doskonale nadaje się do przeprowadzania szybkich napraw, a także precyzyjnych prac wykończeniowych. W ofercie sklepu internetowego Adamex znajdziesz szeroki wybór gipsów budowlanych, które pomogą Ci w realizacji nawet najbardziej wymagających zadań.

 

Wszechstronne zastosowanie

Jedną z charakterystycznych cech gipsu budowlanego jest jego zdolność do szybkiego tężenia. Ta właściwość jest szczególnie ceniona w sytuacjach, gdy potrzebna jest błyskawiczna naprawa lub stabilizacja elementów konstrukcyjnych. Gips budowlany tężeje bezskurczowo, co oznacza, że jego objętość pozostaje stała po wyschnięciu, zapewniając trwałość i wytrzymałość naprawionego miejsca.

 

Naprawa i wykończenie ścian oraz sufitów

Gips budowlany jest doskonałym rozwiązaniem do naprawy ubytków i pęknięć w ścianach oraz sufitach. Jego plastyczność pozwala na łatwe wypełnienie wszelkich nierówności i tworzenie gładkich, równych powierzchni. Jest to szczególnie przydatne w starszych budynkach, gdzie ściany często wymagają drobnych napraw przed malowaniem lub tapetowaniem.

Gips budowlany świetnie sprawdza się również w zalepianiu otworów po kołkach, które pozostały po demontażu półek, obrazów czy innych elementów dekoracyjnych. Ponadto, jest on używany do wypełniania bruzd w ścianach, które powstały na skutek prowadzenia przewodów elektrycznych

Gips budowlany może być również wykorzystywany do osadzania różnych elementów dekoracyjnych, takich jak listwy przypodłogowe, ramy drzwiowe czy elementy ozdobne na ścianach. Jego szybkie tężenie sprawia, że jest to proces efektywny i nie wymagający długiego oczekiwania na wyschnięcie.

 

Rodzaje gipsu budowlanego

Na rynku dostępne są różne rodzaje gipsu budowlanego, w tym gipsy w formie proszku do samodzielnego przygotowania oraz gotowe mieszanki. Gips w proszku wymaga dodania odpowiedniej ilości wody i samodzielnego wymieszania, co daje większą kontrolę nad konsystencją produktu. Z kolei gotowe mieszanki gipsu są wygodne w użyciu, gdyż eliminują konieczność przygotowania masy, co jest szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy czas ma kluczowe znaczenie.

 

Przygotowanie powierzchni

Przygotowanie powierzchni przed nałożeniem gipsu budowlanego jest kluczowym etapem, który ma decydujący wpływ na jakość i trwałość wykonanej pracy. Oto szczegółowe wskazówki, jak prawidłowo przygotować powierzchnię:

  1. Oczyszczenie powierzchni: Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie powierzchni ze wszelkich zanieczyszczeń. Należy usunąć kurz, brud, pajęczyny oraz inne zanieczyszczenia, które mogą osłabić przyczepność gipsu. Można to zrobić za pomocą miękkiej szczotki lub odkurzacza.
  2. Usuwanie starych powłok: Jeśli na ścianie lub suficie znajdują się stare powłoki malarskie, tapety lub inne materiały, które mogą zakłócić przyczepność gipsu, należy je usunąć. Stare farby należy zeskrobać, a resztki tapet usunąć za pomocą odpowiednich środków rozmiękczających.
  3. Odtłuszczanie powierzchni: W przypadku powierzchni, które mogą być tłuste lub oleiste, jak np. w kuchniach lub łazienkach, konieczne jest dokładne odtłuszczenie. Można użyć do tego specjalnych środków odtłuszczających lub roztworu wody z delikatnym detergentem. Należy pamiętać o dokładnym spłukaniu i wysuszeniu powierzchni przed nałożeniem gipsu.
  4. Wysuszenie powierzchni: Ważne jest, aby powierzchnia była całkowicie sucha przed nałożeniem gipsu. Wilgoć w ścianie lub suficie może prowadzić do problemów z przyczepnością oraz długoterminowych uszkodzeń, takich jak pleśń czy grzyb.
  5. Naprawa uszkodzeń: Jeśli na powierzchni znajdują się pęknięcia, dziury lub inne uszkodzenia, należy je naprawić przed nałożeniem gipsu. Można do tego użyć odpowiednich wypełniaczy lub masy szpachlowej.
  6. Szorstkowanie gładkich powierzchni: W przypadku bardzo gładkich powierzchni, takich jak gładź gipsowa czy beton, warto rozważyć lekkie szorstkowanie powierzchni papierem ściernym. Dzięki temu gips będzie miał lepszą przyczepność.
  7. Odkurzanie po szorstkowaniu: Po szorstkowaniu powierzchni należy dokładnie odkurzyć ścianę lub sufit, aby usunąć pył i drobiny, które mogłyby zakłócić przyczepność gipsu.

 

Praktyczne wskazówki dotyczące użycia

Użycie wewnętrzne: Gips budowlany jest przeznaczony głównie do użytku wewnętrznego. Jego wytrzymałość może być negatywnie wpływana przez wilgoć, dlatego nie jest zalecany do stosowania na zewnątrz.

Szybkie tężenie: Ze względu na szybkie tężenie, gips należy mieszać w małych porcjach i stosować lokalnie. To pozwala na precyzyjne kontrolowanie procesu aplikacji i zapobiega marnowaniu materiału.

Narzędzia do aplikacji gipsu budowlanego: Przy pracy z gipsem budowlanym zaleca się używanie narzędzi ze stali nierdzewnej, aby uniknąć korozji. Narzędzia te są bardziej odporne na reakcje chemiczne, które mogą wystąpić podczas kontaktu z gipsem.

 

Najczęściej zadawane pytania

 

Ile schnie gips budowlany?

Czas schnięcia gipsu budowlanego jest zmienny i zależy od wielu czynników. Zwykle proces tężenia rozpoczyna się już kilka minut po zmieszaniu gipsu z wodą. W zależności od grubości nałożonej warstwy, wilgotności powietrza i temperatury otoczenia, gips może być suchy na dotyk już po kilku godzinach. Pełne wyschnięcie i osiągnięcie maksymalnej wytrzymałości może jednak zająć od 24 do 48 godzin. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń producenta dotyczących czasu schnięcia, zwłaszcza w przypadku planowania dalszych prac wykończeniowych, takich jak malowanie czy tapetowanie.

 

Gips szpachlowy czy budowlany – który wybrać?

Decyzja o wyborze między gipsem szpachlowym a budowlanym powinna być podyktowana rodzajem i zakresem planowanych prac. Gips szpachlowy, ze względu na swoją elastyczność i gładką konsystencję, jest idealny do wykańczania powierzchni przed malowaniem lub tapetowaniem. Jest łatwiejszy w obróbce i pozwala na uzyskanie bardzo gładkiej powierzchni. Z kolei gips budowlany, charakteryzujący się większą wytrzymałością i zdolnością do wypełniania większych ubytków, jest preferowany w pracach konstrukcyjnych, takich jak montaż elementów budowlanych czy tworzenie grubych warstw.

 

Jak rozrobić gips budowlany?

Rozrabianie gipsu budowlanego wymaga precyzji i uwagi. Kluczowe jest dodawanie proszku gipsowego do wody, a nie odwrotnie, co zapobiega powstawaniu grudek. Stosunek wody do gipsu powinien być zgodny z zaleceniami producenta, co zazwyczaj jest określone na opakowaniu. Mieszanie powinno być dokładne, aż do uzyskania jednolitej, gładkiej masy. Najlepiej przygotowywać mieszankę w małych ilościach, aby uniknąć jej zastygnięcia przed użyciem. Należy także zwrócić uwagę na czystość narzędzi i pojemnika mieszającego, gdyż zanieczyszczenia mogą wpłynąć na jakość i właściwości gipsu.

Aktywne filtry

14,90 zł
Produkt dostępny

Gips budowlany Dolina Nidy 15kg to wysokiej jakości produkt do prac wykończeniowych i remontowych wewnątrz pomieszczeń. Doskonale nadaje się do szpachlowania, modelowania, tworzenia elementów dekoracyjnych oraz montażu płyt gipsowo-kartonowych. Specyfikacja techniczna obejmuje m.in. czas wiązania, wytrzymałość na ściskanie i granulację, zapewniając trwałość i łatwość aplikacji. Optymalne warunki stosowania to wilgotność i temperatura określone przez producenta.

4,70 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie - zapytaj o dostępność 501 577 627

Gips budowlany Dolina Nidy 2kg to wysokiej jakości produkt do gładzi, modelowania i napraw konstrukcyjnych. Krótki czas wiązania sprawia, że prace wykończeniowe są szybkie i efektywne. Doskonały do prac wewnątrz budynków, zapewniający trwałość i solidność. Łatwy w aplikacji, uniwersalny i optymalny czas wiązania to główne zalety tego produktu budowlanego.