Pustaki Ceramiczne Budowalne Bloczki - Adamex - Twój Partner Budowlany

Pustaki ceramiczne budowlane

Pustaki ceramiczne stanowią alternatywę dla tradycyjnych cegieł i wyróżniają się wieloma korzyściami. Wykonane z naturalnych materiałów, są ekologiczne, trwałe, odporne na wodę (nie absorbują jej) i oferują doskonałą izolację termiczną. Elementy z otworami są większe od cegieł, szybciej się z nich buduje i – co ważne – pustaki zapewniają lepszą izolacyjność termiczną. W zależności od rodzaju, ich przewodność cieplna mieści się w granicach od około 0,13 W/mK do 0,23 W/mK, a współczynnik przenikania ciepła w zakresie od około 0,17 W/m2K do 1,72 W/m2K.

 

Pustaki ceramiczne – jakie zalety?

Ściany zewnętrzne z naturalnych pustaków ceramicznych potrafią efektywnie izolować od uciążliwych dźwięków z otoczenia domu. Kluczową rolę odgrywają tutaj zarówno grubość ścian, jak i masa materiału nośnego. Przykładem są ściany jednowarstwowe, które mogą osiągnąć izolację akustyczną na poziomie 48-50 dB. Natomiast ściany dwuwarstwowe (z odpowiednim dociepleniem) mogą osiągnąć imponujący wskaźnik izolacji akustycznej wynoszący nawet 53 dB. Pustaki ceramiczne przechodzą wiele kluczowych momentów w procesie swojej produkcji, dzięki czemu charakteryzują się nie tylko wyjątkową trwałością i solidnością, ale również imponującą odpornością na ogień, która sięga nawet 4 godzin.

 

Pustaki z ceramiki poryzowanej - nowoczesna ceramika budowlana

Ceramika poryzowana to nowoczesny materiał budowlany do konstrukcji ścian domu, który łączy zalety tradycyjnych wyrobów ceramicznych z dodatkowymi korzyściami. Proces poryzacji wzmacnia te zalety, czyniąc ceramikę poryzowaną jeszcze bardziej atrakcyjną. Ten materiał jest cieplejszy, lepiej przepuszcza powietrze, ma precyzyjne wymiary, jest łatwy w użyciu i bardziej ekonomiczny zarówno podczas budowy, jak i eksploatacji domu.

W produkcji ceramiki poryzowanej, glina jest mieszana z mączką drzewną lub trocinami przed formowaniem wyrobów ceramicznych. W wysokiej temperaturze (około 900 stopni Celsjusza) te dodatki spalają się, tworząc mikropory w strukturze ceramiki. To sprawia, że pustaki są lżejsze i mają znacznie lepszą izolacyjność cieplną niż tradycyjna ceramika.

Cegły poryzowane mają doskonałą zdolność do magazynowania ciepła, co wynika z mikroporów w ich strukturze. W przeciwieństwie do cegieł pełnych, które wolno oddają ciepło z powodu dużej gęstości, pustaki poryzowane utrzymują ciepłe powietrze wewnątrz, co przyczynia się do akumulacji i stabilnego uwalniania ciepła. To wpływa korzystnie na mikroklimat wewnątrz budynku, zapewniając stabilne i komfortowe warunki, zarówno zimą, jak i latem.

 

Najczęściej zadawane pytania:

 

Jak przygotować podłoże przed murowaniem?

Najważniejszym elementem prac przygotowawczych jest dokładne wypoziomowanie fundamentów lub stropu w obszarach, gdzie będą budowane ściany. Warstwę wyrównującą zaprawy nakłada się po umieszczeniu pasów izolacji przeciwwilgociowej w obszarach, gdzie planowana jest budowa ściany. Podczas procesu niwelacji, wykorzystując laser, ustala się najwyższy punkt na fundamentach lub stropie. Ten punkt stanowi bazę referencyjną podczas kładzenia pierwszej warstwy pustaków.

 

Jak ułożyć pierwszą warstwę?

Przed murowaniem pustaków, konieczne jest ich dokładne odkurzenie i zwilżenie, aby zaprawa mogła lepiej przylegać do powierzchni. Jednak w przypadku murowania w warunkach o temperaturach ujemnych, nie jest konieczne zwilżanie pustaków, wystarczy jedynie odkurzyć je za pomocą szczotki lub dużego pędzla.

 

Jakie produkty potrzebne do murowania ścian z pustaków ceramicznych?

Podczas budowy domu z tradycyjnych pustaków ceramicznych mamy trzy główne opcje w zakresie spoiw, które możemy wykorzystać w procesie murowania. Są to:

Klasyczne zaprawy, to tradycyjna metoda, polegająca na stosowaniu cementowych lub wapniowych zapraw murarskich do łączenia pustaków ceramicznych. Zaprawy te przygotowuje się przez mieszanie cementu, piasku i wody. Są to spoiwa bardzo popularne i szeroko stosowane w budownictwie.

Współczesna alternatywa dla tradycyjnych zapraw to kleje budowlane. Kleje te są dostępne w postaci gotowych mieszanek i pozwalają na bardziej precyzyjne i szybsze łączenie pustaków. Są również bardziej odporne na ściskanie i rozrywanie.

Pianki montażowe to innowacyjne rozwiązanie, które również może być użyte do łączenia pustaków ceramicznych. Są to lekkie i elastyczne spoiwa, które mogą poprawić izolację termiczną i akustyczną. Pianki montażowe są stosunkowo nowym spoiwem, ale zdobywają na popularności ze względu na swoje zalety.

Aktywne filtry

9,90 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie - zapytaj o dostępność 501 577 627

Pustak ceramiczny Mega-Max 180 P+W od Cerpol Kozłowice jest dedykowany do tworzenia zewnętrznych ścian nośnych z izolacją termiczną oraz ścian nośnych wewnątrz budynków. System "pióro-wpust" ułatwia montaż, eliminując konieczność użycia spoin pionowych, co z kolei przyczynia się do szybszego postępu prac budowlanych oraz lepszych właściwości termicznych muru.

9,90 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie - zapytaj o dostępność 501 577 627

Pustak Cerpol miniMAX 115 P+W Kozłowice, klasy 15, to lekki (9,7 kg) i wilgocioodporny materiał, idealny do ścian działowych i osłonowych. Charakteryzuje się systemem pióro-wpust dla łatwiejszego montażu, zapewniając dobrą izolację akustyczną i termiczną. Wytrzymałość nie mniejsza niż 15 MPa gwarantuje jego moc i trwałość. Zapotrzebowanie wynosi ok. 8,6 szt./m2.

11,99 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie - zapytaj o dostępność 501 577 627

Pustak Porotherm 11.5 Dryfix, o grubości 11,5 cm, jest idealny do tworzenia ścian działowych, osłonowych oraz jako osłona wieńca, zapewniając szybkość i łatwość montażu dzięki cienkospoinowej zaprawie Porotherm Dryfix. Ta metoda murowania na sucho nie tylko przyspiesza prace budowlane, ale również poprawia izolacyjność cieplną ścian, z U=1,72 W/(m2K). Przy zużyciu 8 szt./m2 i klasie wytrzymałości 10, ten pustak jest efektywnym rozwiązaniem dla konstrukcji wymagających solidności oraz dobrej izolacji termicznej.

8,56 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie - zapytaj o dostępność 501 577 627

Pustak Porotherm 18.8 Dryfix to nowoczesne rozwiązanie dla budowy ścian nośnych zewnętrznych i wewnętrznych, zapewniające szybkość montażu dzięki cienkospoinowej zaprawie Porotherm Dryfix. Technologia ta nie tylko przyspiesza prace, ale i poprawia izolacyjność cieplną ścian (U=1,19 W/(m2K)). Z grubością 18,8 cm i zużyciem 8 szt./m2, przy klasie wytrzymałości 10, pustak ten jest idealnym wyborem dla efektywnych i energooszczędnych konstrukcji.

5,97 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie - zapytaj o dostępność 501 577 627

Pustak Porotherm 18.8 P+W to innowacyjne rozwiązanie dla budowy zewnętrznych ścian nośnych z dociepleniem oraz ścian nośnych wewnętrznych, oferujące szybkość i efektywność dzięki systemowi "pióro-wpust". Eliminacja spoin pionowych nie tylko przyspiesza prace budowlane, ale również poprawia parametry cieplne ściany, osiągając współczynnik przenikania ciepła U=1,28 W/(m2K). Z grubością ściany wynoszącą 18,8 cm i zużyciem materiału na poziomie 8 szt./m2, a także klasą wytrzymałości 15.

5,97 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie - zapytaj o dostępność 501 577 627

Pustak Porotherm 18.8 P+W umożliwia szybką budowę ścian nośnych zewnętrznych i wewnętrznych dzięki technologii "pióro-wpust", eliminując potrzebę spoin pionowych. Z U=1,28 W/(m2K), grubością 18,8 cm, zużyciem 8 szt./m2 i klasą wytrzymałości 10, jest efektywnym wyborem dla solidnych i energooszczędnych konstrukcji.

8,30 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie - zapytaj o dostępność 501 577 627

Pustak Porotherm 25 E3 500 Profi, o grubości 25 cm, jest przeznaczony do konstrukcji zewnętrznych i wewnętrznych ścian nośnych z dociepleniem. Charakteryzuje się szlifowaną powierzchnią, co umożliwia stosowanie cienkowarstwowej zaprawy Porotherm Profi. Dzięki temu rozwiązaniu, murowanie jest szybsze, a parametry cieplne muru są lepsze.

8,30 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie - zapytaj o dostępność 501 577 627

Pustak Porotherm 25/37.5 AKU to idealne rozwiązanie dla ścian wewnętrznych wymagających wysokiej izolacyjności akustycznej bez rezygnacji z właściwości termicznych. Nie potrzebuje dodatkowej termoizolacji, co upraszcza proces budowy. Murowanie odbywa się na tradycyjną zaprawę, co zapewnia solidność konstrukcji. Grubość ściany wynosi 25 cm, zużycie to 10,7 szt./m2, a klasa wytrzymałości to 20. Współczynnik przenikania ciepła U=0,95 W/(m2K) gwarantuje odpowiednie warunki termiczne.

5,40 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie - zapytaj o dostępność 501 577 627

Pustak Porotherm 30 P+W to doskonały wybór dla zewnętrznych ścian nośnych z dociepleniem oraz wewnętrznych ścian nośnych. Technologia "pióro-wpust" eliminuje potrzebę spoin pionowych, co przyspiesza prace i poprawia izolacyjność cieplną (U=0,68 W/(m2K)). Zużycie: 16 szt./m2. Idealny do efektywnego budowania.

5,80 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie - zapytaj o dostępność 501 577 627

Pustak Porotherm 38 P+W to idealny wybór do budowy zewnętrznych ścian jednowarstwowych bez docieplenia, zapewniając szybkie murowanie bez spoin pionowych i doskonałe parametry cieplne (U=0,35 W/(m2K)). Zużycie wynosi 16 szt./m2, a dostępna klasa wytrzymałości to 10. Jego zastosowanie znajduje w budynkach o niższej temperaturze wewnętrznej oraz obiektach gospodarczych, co czyni go ekonomicznie efektywnym rozwiązaniem.

5,00 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie - zapytaj o dostępność 501 577 627

Porotherm 8 P+W KL.10 to ekologiczny pustak ceramiczny o grubości 8 cm, idealny do ścian działowych i zewnętrznych warstw muru trójwarstwowego. Zapewnia wysoką izolacyjność akustyczną i termiczną, trwałość, i nie wymaga zaprawy pionowej dzięki systemowi pióro i wpust. Produkt jest trwały, ekologiczny i zapewnia naturalne materiały budowlane.

11,69 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie - zapytaj o dostępność 501 577 627

Pustak ceramiczny Termoton AKU 25/30, w klasie 20, to element o wysokiej porowatości przeznaczony do budowy ścian o zwiększonej izolacyjności akustycznej. Jego wymiary to 300 x 250 x 235 mm. W zależności od grubości ściany, zużycie wynosi 12,9 sztuk na m2 dla 250mm i 15,4 sztuk na m2 dla 300mm. Pustak Termoton AKU 25/30 jest idealny do konstrukcji ścian wewnętrznych, zewnętrznych oraz słupów, zapewniając doskonałą izolację dźwięku bez potrzeby wypełnienia betonem.

9,84 zł
Produkt dostępny

Pustak ceramiczny Termoton P+W 11,5-50 klasy 15 to element budowlany o wysokiej porowatości, przeznaczony do konstrukcji ścian wewnętrznych i osłonowych, które będą pokryte tynkiem. Używany z konwencjonalną zaprawą murarską, ma wymiary 500 x 115 x 235 mm. Jego współczynnik przewodzenia ciepła to 0,202 W/(mK), a na pokrycie 1 m2 ściany potrzeba 8,1 sztuk tego pustaka.

6,40 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie - zapytaj o dostępność 501 577 627

Pustak ceramiczny Termoton P+W 18,8 klasy 20 to element budowlany o wysokiej porowatości, idealny do tworzenia ścian wewnętrznych i zewnętrznych, które zostaną pokryte tynkiem. Używany z klasyczną zaprawą murarską, ma wymiary 325 x 188 x 235 mm. Wyróżnia się współczynnikiem przewodzenia ciepła 0,232 W/(mK), a na metr kwadratowy ściany potrzeba 12,5 sztuk tego pustaka.

8,50 zł
Produkt dostępny

Pustak ceramiczny Termoton P+W 25 S, klasy 15, o wymiarach 325x250x249 mm i współczynniku 0,254 W/(mK), zużycie 12,3 szt/m2, wprowadza innowacyjną technologię szlifowaną, znacząco różniącą się od tradycyjnych metod murowania. Mimo nowoczesnego podejścia, zachowuje wszystkie naturalne zalety ceramiki, gwarantując budynkom zdrowy mikroklimat, doskonałą izolację termiczną i akustyczną, a także dużą odporność ogniową i wytrzymałość.

9,90 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie - zapytaj o dostępność 501 577 627

Pustak ceramiczny Mega-Max 250 P+W od Cerpol Kozłowice to materiał przeznaczony do konstrukcji zewnętrznych ścian nośnych z dociepleniem oraz wewnętrznych ścian nośnych. Dzięki systemowi "pióro-wpust", eliminuje potrzebę stosowania spoin pionowych, co przyspiesza prace budowlane i poprawia izolacyjność cieplną ścian.

10,38 zł
Produkt dostępny

Pustak ceramiczny Termoton 25 AKU klasy 15, charakteryzujący się wysoką izolacyjnością akustyczną Rw = 58 dB, jest idealny do budowy ścian działowych, zewnętrznych oraz słupów wymagających lepszej ochrony przed hałasem. Jego wymiary to 325 x 250 x 235 mm, a na 1 m2 ściany potrzeba 11,9 sztuk. Ten wysoko drążony produkt zapewnia doskonałą izolację dźwięku w różnych typach konstrukcji, gwarantując komfort i spokój w pomieszczeniach.

11,69 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie - zapytaj o dostępność 501 577 627

Pustak ceramiczny Termoton AKU 25/30 klasy 15 to element budowlany o wysokiej porowatości, specjalnie zaprojektowany do tworzenia ścian o zwiększonej izolacji akustycznej. Posiada wymiary 300 x 250 x 235 mm. Dla ścian o grubości 250 mm zużycie wynosi 12,9 sztuk na m2, a dla 300 mm - 15,4 sztuk na m2. Termoton AKU 25/30 klasy 15 jest doskonałym wyborem dla konstrukcji ścian działowych, zewnętrznych i słupów, oferując wyjątkową izolację dźwięku bez konieczności dodatkowego wypełnienia betonem.

8,30 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie - zapytaj o dostępność 501 577 627

Pustak ceramiczny Termoton P+W 25 klasy 10 to element o wysokiej porowatości, przeznaczony do budowy ścian wewnętrznych i zewnętrznych, które zostaną pokryte tynkiem. Stosowany z konwencjonalną zaprawą murarską, posiada wymiary 325 x 250 x 235 mm. Charakteryzuje się współczynnikiem przewodzenia ciepła na poziomie 0,254 W/(mK), przy czym na metr kwadratowy ściany zużywa się 12,5 sztuk tego pustaka.

8,30 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie - zapytaj o dostępność 501 577 627

Pustak Porotherm 25 E3 to wydajne rozwiązanie dla zewnętrznych i wewnętrznych ścian nośnych wymagających docieplenia. System "pióro-wpust" eliminuje potrzebę spoin pionowych, co przyspiesza budowę i zwiększa izolacyjność cieplną ścian (U=0,81 W/(m2K)). Przy zużyciu 10,7 szt./m2 i klasie wytrzymałości 15, ten pustak o grubości 25 cm jest idealny do efektywnego i szybkiego wznoszenia budynków z doskonałymi parametrami termicznymi.

6,50 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie - zapytaj o dostępność 501 577 627

Pustak Porotherm 25 P+W, przeznaczony do konstrukcji zewnętrznych oraz wewnętrznych ścian nośnych z dociepleniem, oferuje przyspieszenie prac budowlanych dzięki technologii "pióro-wpust", która wyklucza potrzebę stosowania spoin pionowych. Zapewnia on również poprawę właściwości termicznych ściany z współczynnikiem przenikania ciepła U=1,03 W/(m2K) przy zużyciu materiału na poziomie 10,7 szt./m2.

10,20 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie - zapytaj o dostępność 501 577 627

Pustak Porotherm 25 P+W to wybór dla budowy zewnętrznych i wewnętrznych ścian nośnych, zapewniający szybkie prace dzięki systemowi "pióro-wpust" eliminującemu potrzebę spoin pionowych. Oferuje dobre parametry cieplne z U=1,03 W/(m2K), przy zużyciu 10,7 szt./m2. Grubość ściany 25 cm i klasa wytrzymałości 15 czynią go efektywnym rozwiązaniem budowlanym, zarówno pod względem akustycznym, jak i termicznym.