Profile sufitowe

Profil sufitowy stanowi kluczowy element przy montażu sufitów podwieszanych, umożliwiając stworzenie mocnej i stabilnej konstrukcji, na której oparte będą nie tylko całe sufity, ale również panele sufitowe. Sufity nie muszą być już tylko prostymi, białymi płaszczyznami z pojedynczym źródłem światła na środku. Współczesne rozwiązania, takie jak sufity podwieszane, oferują nieograniczone możliwości aranżacyjne, pozwalając na stworzenie wyjątkowego designu w każdym pomieszczeniu i wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań oświetleniowych.

Aby zrealizować projekt sufitu podwieszanego, niezbędne są odpowiednie profile sufitowe, tworzące fundament dla całej konstrukcji. Profile ścienne z kolei są niezbędne przy pracy z płytami gipsowo-kartonowymi, a dodatkowe akcesoria do profili gwarantują precyzyjne i trwałe połączenie elementów, co jest kluczowe dla całkowitej stabilności i estetyki wykonania.

 

Rodzaje profili sufitowych

Profile CD, zwane również głównymi, są niezbędne przy budowie różnych rodzajów sufitów, zarówno jedno- jak i wielopoziomowych, zabudowy poddasza czy montażu okładzin ściennych. Stanowią one rdzeń całej konstrukcji, do której przymocowujesz płyty sufitowe czy wsuwasz gipsowe kasetony.

Profile UD, znane jako profile obwodowe, określają kształt i przebieg stelaża w konstrukcjach sufitowych. Pracując w tandemie z profilami CD, profile UD tworzą obramowanie dla całej konstrukcji stalowej, co zwiększa jej wytrzymałość i stabilność.

Profile kapeluszowe to niskie profile do płyt gipsowo-kartonowych, które można montować na sufitach, ścianach lub bezpośrednio na belek stropowych. Są one używane także przy budowie ścianek i sufitów łukowych.

Wykorzystanie profili sufitowych to nie tylko sposób na estetyczne aranżacje. Ich główną rolą jest zapewnienie bezpieczeństwa, redukcja obciążenia konstrukcji sufitowej oraz ochrona przed wilgocią i zmianami temperatury.

 

Montaż sufitów podwieszanych

Montaż sufitu podwieszanego nie musi być skomplikowany! Zacznij od instalacji profili przyściennych UD na ścianach – to one będą podstawą stabilizującą poziome profile CD, tworząc solidną ramę dla Twojej konstrukcji. Jest to pierwszy krok do zapewnienia bezpieczeństwa i długowieczności montażu.

Następnie, wykorzystując profile CD, zbudujesz poziomą kratownicę, która posłuży zarówno jako szkielet dla płyt gipsowo-kartonowych, jak i stelaż pod kasetony. Odpowiedni rozstaw profili zależy głównie od rozmiarów i grubości używanej płyty, ale zazwyczaj profile nośne umieszcza się co 40–50 cm, a główne profile co 100 cm, natomiast wieszaki rozmieszcza się co 75 cm.

Łączenie profili CD z UD odbywa się przez wsunięcie profili ściennych do profilów UD zamocowanych już do ścian. W przypadku zbyt krótkich profili, unikaj spawania, lecz wykorzystaj profile o różnych długościach. Gdy brakuje kilku centymetrów, z pomocą przyjdą specjalne akcesoria montażowe, które umożliwiają trwałe i skuteczne wypełnienie luki.

 

Najczęściej zadawane pytania:

 

Jakie profile zastosować do sufitu podwieszanego?

W konstrukcjach sufitów podwieszanych kluczowe są profile CD, wspierane przez profile UD. Najczęściej stosowane to profile CD 60 oraz UD 30, a w pewnych przypadkach przydatne mogą być także profile gięte.

 

Czym różni się profil UD od CD?

Profile UD, nazywane również profilami przyściennymi lub obwodowymi, służą jako obramowanie i podparcie dla konstrukcji zbudowanej z profili CD. Te ostatnie są kluczowym elementem w konstrukcjach sufitów podwieszanych i warstw izolacyjnych.

Aktywne filtry

187,50 zł
Ostatnie sztuki w magazynie

Profil ościeżnicowy UA100 o długości 4m, stworzony z blachy ocynkowanej, jest niepodatny na wilgoć oraz korozję, co gwarantuje długotrwałość konstrukcji sufitów podwieszanych. Doskonale nadaje się do tworzenia stabilnych konstrukcji stelażowych dla płyt gipsowo-kartonowych, oferując łatwość w montażu i demontażu oraz ochronę ścian działowych przed zniszczeniem.

141,00 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie - zapytaj o dostępność 501 577 627

Profil ościeżnicowy UA100 o długości 3m, wykonany z ocynkowanej blachy, jest odporny na wilgoć i korozję, zapewniając trwałość konstrukcji sufitów podwieszanych. Idealny do stabilnych stelaży dla płyt gipsowo-kartonowych, umożliwia szybki montaż i demontaż, chroniąc ściany działowe przed uszkodzeniami.

62,90 zł
Produkt dostępny

Profil ościeżnicowy UA75 o długości 3 metry jest stosowany do wzmacniania otworów przeznaczonych na drzwi, co pozwala zmniejszyć obciążenie ścian działowych, unikając ich zniszczenia lub zniekształcenia. Wyprodukowany z stali o grubości 2 mm, profil ten pozwala na łatwe przytwierdzenie płyt gipsowo-kartonowych za pomocą wkrętów samowiercących.

10,90 zł
Produkt dostępny

Profil sufitowy CD-60 o długości 4 metrów jest przeznaczony do tworzenia sufitów podwieszanych, zabudowy poddaszy z płyt karton-gips oraz montażu konstrukcji dla ścian skośnych. Dzięki ocynkowanej powłoce, profil ten jest odporny na wilgoć, co zapewnia długotrwałość konstrukcji. Jego unikalny kształt umożliwia dostosowanie wnętrz do indywidualnych potrzeb użytkowników, oferując szerokie możliwości aranżacyjne.