Kołki do Styropianu Rozporowe Zaślepki Dyble do Mocowania - Dobra Cena! - Sklep Budowalny Eadamex

Kołki i zaślepki do styropianu

W procesie termoizolacji budynków, zarówno w nowym budownictwie, jak i podczas modernizacji starszych obiektów, niezwykle ważne jest odpowiednie mocowanie materiału izolacyjnego. Styropian, będący popularnym wyborem ze względu na lekkość, łatwość użycia i dobre właściwości izolacyjne, zazwyczaj mocowany jest przy użyciu kleju lub pianki montażowej. Jednak w niektórych sytuacjach, szczególnie w przypadku wysokich budynków lub obiektów narażonych na silny wiatr, niezbędne jest zastosowanie dodatkowych akcesoriów – kołków i zaślepek.

 

Kołki do styropianu – mechaniczne łączniki do trwałego mocowania

 

Rodzaje i materiały

Kołki do styropianu, będące mechanicznymi łącznikami, odgrywają kluczową rolę w procesie montażu płyt izolacyjnych, szczególnie w kontekście budynków poddawanych termoizolacji. Ich konstrukcja, zwykle wykonana z trwałego tworzywa sztucznego, zapewnia solidne i trwałe przymocowanie styropianu do różnych rodzajów ścian. W niektórych modelach kołków trzpień wykonany jest ze stali, co jest szczególnie przydatne w przypadkach mocowania cięższych materiałów izolacyjnych lub w sytuacjach, gdzie wymagana jest dodatkowa wytrzymałość mechaniczna.

Długość kołków do styropianu waha się od 80 mm do 420 mm, co pozwala na szerokie spektrum zastosowań, od cienkich warstw izolacji po te znacznie grubsze. Istotnym aspektem jest również oznaczenie literowe, które wskazuje na odpowiednie podłoże – od betonu, przez bloczki ścienne, aż po pustaki ceramiczne. Te specyficzne oznaczenia pozwalają na wybór kołka najlepiej dopasowanego do danego typu powierzchni, zapewniając tym samym skuteczność i trwałość montażu.

 

Zastosowanie kołków

W praktyce, kołki do styropianu znajdują swoje główne zastosowanie w projektach termoizolacji, zwłaszcza podczas renowacji i modernizacji starszych budynków. W takich przypadkach, jakość podłoża często nie jest wystarczająca, aby zapewnić trwałe przymocowanie styropianu wyłącznie za pomocą kleju. Stare tynki, nierówne powierzchnie, a nawet kruszące się cegły mogą wymagać dodatkowego wsparcia w postaci kołkowania, aby zapewnić, że warstwa izolacyjna pozostanie na swoim miejscu przez długi czas.

Kołkowanie staje się szczególnie ważne w przypadkach, gdy styropian montowany jest na powierzchniach o słabej adhezji. W takich sytuacjach, kołki nie tylko zwiększają stabilność montażu, ale również zapobiegają przesuwaniu się płyt izolacyjnych w wyniku osadzania budynku lub działania czynników zewnętrznych, takich jak silny wiatr. Jest to szczególnie istotne w wyższych budynkach, gdzie siła wiatru i ciśnienie na elewację mogą być znacznie większe.

 

Zaślepki – ochrona i estetyka

 

Rola Zaślepek

Zaślepki do kołków w systemach izolacji termicznej pełnią niezwykle ważną rolę, zarówno pod względem ochronnym, jak i estetycznym. Po zainstalowaniu kołków w styropianie, zaślepki są montowane na ich wierzchołkach, aby zapewnić dodatkową warstwę ochrony. Ta praktyka jest kluczowa w kontekście utrzymania długotrwałości i skuteczności całego systemu izolacyjnego.

Funkcja ochronna zaślepek jest wielowymiarowa. Po pierwsze, zapobiegają one przedostawaniu się wilgoci i różnych zanieczyszczeń do wnętrza kołków, co jest szczególnie ważne w zapobieganiu korozji w przypadku kołków ze stalowym trzpieniem. Po drugie, chronią one same kołki przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą wystąpić na skutek oddziaływania czynników zewnętrznych, takich jak silny wiatr czy uderzenia.

Zaślepki pełnią również istotną rolę estetyczną. Dzięki nim, miejscami instalacji kołków na elewacji nie są widoczne, co przyczynia się do uzyskania jednolitego i estetycznie przyjemnego wyglądu zewnętrznej ściany budynku. Jest to szczególnie ważne w przypadkach, gdzie wygląd elewacji odgrywa kluczową rolę, na przykład w budynkach mieszkalnych czy użyteczności publicznej.

 

Kompatybilność zaślepek z kołkami

Kluczowe jest również zapewnienie kompatybilności zaślepek z używanymi kołkami. Kompatybilność ta zapewnia nie tylko odpowiednią ochronę i estetyczny wygląd, ale także gwarantuje, że zaślepki będą prawidłowo funkcjonować, nie spadną i nie ulegną uszkodzeniu w wyniku np. zmian temperatury czy innych warunków atmosferycznych. Właściwy dobór zaślepek do rodzaju i rozmiaru kołków jest więc niezbędny dla zapewnienia skuteczności ich działania i estetyki wykończenia elewacji.

 

Wybór kołków i zaślepek

Dobór odpowiednich kołków i zaślepek do montażu styropianu jest kluczowym elementem procesu termoizolacji, który wymaga szczegółowego uwzględnienia rodzaju podłoża, długości kołka, a także charakterystyki budynku, zwłaszcza jeśli chodzi o jego wysokość i narażenie na warunki atmosferyczne.

Każdy rodzaj podłoża - czy to beton, pustak ceramiczny, czy inny materiał budowlany - wymaga specyficznego rodzaju kołka, co jest ułatwione dzięki oznaczeniom literowym znajdującym się na kołkach. Te oznaczenia wskazują, które kołki są odpowiednie do danego typu podłoża, zapewniając optymalne mocowanie. Na przykład, kołek oznaczony literą „A” jest przeznaczony do betonu, co zapewnia, że będzie on miał odpowiednią wytrzymałość i długość do skutecznego zakotwienia w tym materiale.

Długość kołka jest kolejnym ważnym czynnikiem, który należy uwzględnić. Musi ona być dostosowana do głębokości kotwienia zalecanej przez producenta materiału izolacyjnego. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę nie tylko grubość samego styropianu, ale również grubość zaprawy i ewentualnych innych warstw izolacyjnych. To zapewnia, że kołek będzie wystarczająco długi, aby skutecznie zakotwić izolację, ale nie na tyle długi, by spowodować uszkodzenie struktury ściany.

W przypadku wysokich budynków, gdzie wysokość przekracza 12 metrów, a także w miejscach narażonych na silne wiatry, zastosowanie kołków do styropianu staje się szczególnie ważne. W tych sytuacjach siła wiatru i inne czynniki zewnętrzne mogą wywierać znaczne obciążenia na system izolacji, co może prowadzić do jego uszkodzenia lub nawet odpadnięcia. Stosowanie kołków w tych warunkach nie tylko zapewnia dodatkową stabilność, ale także zabezpiecza przed potencjalnymi uszkodzeniami spowodowanymi przez ekstremalne warunki pogodowe.

 

Najczęściej zadawane pytania

 

Jakie kołki do styropianu 15 cm?

Do styropianu o grubości 15 cm zaleca się stosowanie kołków o długości co najmniej 170-200 mm. Ważne, aby kołek przechodził przez całą grubość styropianu i wnikał w podłoże na odpowiednią głębokość, zapewniając stabilne mocowanie.

 

Ile kołków na styropian?

Ilość kołków potrzebnych do zamocowania styropianu zależy od wielu czynników, w tym od warunków atmosferycznych, rodzaju ściany oraz jej wielkości. Zazwyczaj stosuje się od 4 do 6 kołków na płytę styropianu o standardowych wymiarach.

 

Ile kołków na m² styropianu?

Na metr kwadratowy zaleca się stosowanie około 5-6 kołków. Jest to wartość orientacyjna i może się różnić w zależności od specyfikacji producenta oraz warunków montażu. W obszarach narażonych na silny wiatr lub w wyższych budynkach, liczba ta może być większa.

 

Jak dobrać wiertło do kołka?

Dobór wiertła do kołka zależy od jego średnicy. Zazwyczaj wiertło powinno mieć średnicę równą lub nieco mniejszą niż średnica kołka, aby zapewnić odpowiednie zakotwienie w ścianie. Ważne jest, aby dokładnie przestrzegać zaleceń producenta kołków. Na przykład, dla kołka o średnicy 8 mm, zalecane może być użycie wiertła o średnicy 7-8 mm.

Aktywne filtry

0,24 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie - zapytaj o dostępność 501 577 627

Zatyczki – zaślepki do maskowania w punktach montażu kołków do styropianu.

Stosując frez przeznaczony do montażu zaślepek - frezujemy otwór w styropianie – mocujemy kołki do termoizolacji i zatyczką maskujemy miejsce mocowania – gwarancja wysokich parametrów termoizolacji.

Cena za jedną zaślepkę

0,37 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie - zapytaj o dostępność 501 577 627

Kołek do styropianu 10/140 Arvex wykonany jest z najlepszych surowców (trzpień z tworzywa z włóknem szklanym gwarantuje odpowiednią twardość i elastyczność), specjalny kształt dybla umożliwia stosowanie w materiałach pełnych, jak również otworowych- dzięki temu ma uniwersalne zastosowanie
W montażu jest bezproblemowy - falisty kształt nacięcia na zębach kółka zabezpiecza przed bocznym wysunięciem trzpienia w otworze.Produkt jest wytrzymały , trwały w mocowaniu i estetycznie wykonany.

0,54 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie - zapytaj o dostępność 501 577 627

Uniwersalny łącznik do mocowania styropianu i wełny. Długa strefa rozporowa.Główka trzpienia metalowego pokryta tworzywem, niska punktowa przewodność cieplna. Konstrukcja trzpienia zapobiega korozji trzpienia, kołnierz uszczelniający. Zwiększona ilość "kieszeni"klejowych na kołnierzu dociskowym umożliwia lepszą przyczepność zaprawy klejowej. Konstrukcja koszulki zwiększa sztywność kołnierza dociskowego.

0,70 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie - zapytaj o dostępność 501 577 627

Kołek do styropianu to uniwersalny łacznik służący do mocowania styropianu. Specjalny trzpień tworzywowy wzmocniony włóknem szklanym. Długa strefa rozporowa. Dzięki konstrukcji główki trzpienia montaż jest ułatwiony. Produkt uszczelnia połączenie trzpień koszulka łącznika. Z kolei za sprawą zwiększonej ilości "kieszeni" klejowych na kołnierzu dociskowym umożliwia lepszą przyczepność zaprawy klejowej. Zaś konstrukcja koszulki zwiększa sztywność kołnierza dociskowego.

Długa strefa rozporowa zapewnia pewne i równomierne rozłożenie sił w podłożu.

1,50 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie - zapytaj o dostępność 501 577 627

Kołek do styropianu cechuje się min. najwyższą nośność przy najkrótszej głebokości zakotwienia, krótkim czasem montażu poprzez najkrótszą głebokość wiercenia, zredukowanąprzenikalnością termiczną kołka (za sprawą długiego obtrysku trzopienia rozporowego.

Ponadto, jest łatwa i tradycyjna metoda instalacji kołka bez konieczności stosowania dodatkowych akcesoriów, trzpień pierścieniowy stabilizujący zakotwienie łącznika w czasie długotrwałej jego eksploatacji. I na dodatek, nie wymaga dodatkowych akcesoriów montażowych- dzięki faktu, iż łatwy i szybki montażu.

0,50 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie - zapytaj o dostępność 501 577 627

Uniwersalny łącznik do mocowania styropianu i wełny. Długa strefa rozporowa.Główka trzpienia metalowego pokryta tworzywem, niska punktowa przewodność cieplna. Konstrukcja trzpienia zapobiega korozji trzpienia, kołnierz uszczelniający. Zwiększona ilość "kieszeni"klejowych na kołnierzu dociskowym umożliwia lepszą przyczepność zaprawy klejowej. Konstrukcja koszulki zwiększa sztywność kołnierza dociskowego.

0,45 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie - zapytaj o dostępność 501 577 627

Łącznik do mocowania styropianu, wbijany z trzpieniem tworzywowym- krótka strefa rozpierania. Dzięki nowej konstrukcji może być montowany we wszystkich kategoriach podłoży z zachowaniem wysokich parametrów wytrzymałościowych.


Zalety produktu

- trzpień wzmacniany włóknem szklanym zapewniający dużą wytrzymałość podczas montażu

- większa sztywność talerza dociskowego, pewny docisk mocowanego materiału

- duża ilość "kieszeni" klejowych na talerzu dociskowym zwiększa przyczepność zaprawy klejowej

0,40 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie - zapytaj o dostępność 501 577 627

Produkt jakim jest kołek do styropianu znajduje zastosowanie przy mechanicznym montażu płyt styropianowych do podłoży betonowych oraz ścian zewnętrznych. Dzięki budowie trzpienia została zwqiększona wytrzymałość łacznika na wyrywanie. W celu zwiększenia przyczepnoścci termoizolacji do podłoża wykonywane jest kołkowaanie. Zalecane jest używanie kołków przy stosowaniu pianki do mocowania płyt styropianowych, w tym wskazane jest zastosowanie przy docieplaniu wysokich budynków oraz tych szczególnie narażonych na trudne warunki atmosferyczne (np. silny wiatr).

0,32 zł
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie - zapytaj o dostępność 501 577 627

Kołek do styropianu o rozmiarze 10/90/100 - łącznik tworzywowy do mocowania styropianu we wszystkich podłożach wg ETAG 014, w systemach ETICS.

Łączniki izolacji termicznej nadają się do montażu różnych materiałów izolacyjnych w betonie, styropianie, gazobetonie, pustakach lub podobnych.