Jaki klej do styropianu wybrać?

Styropian jest chętnie wykorzystywany materiałem, zwłaszcza w sektorze budowlanym, a odpowiedni klej do styropianu sprawia, że można wykorzystać pełnię jego właściwości. Wybór którego produktu, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się prosty, wymaga właściwej wiedzy i rozeznania, które pomogą nam podjąć świadomą decyzję. Najważniejsze informacje o tym, czym kierować się przy zakupie, znajdziesz poniżej.

Do czego właściwie jest Ci potrzeby klej do styropianu?

Klej do styropianu nie tylko zapewnia trwałe połączenie między izolacją a ścianą, ale również chroni przed wilgocią i zapewnia dodatkową warstwę izolacyjną. Eliminuje też nierówności ścian i sufitów. Poprawne zastosowanie kleju eliminuje mostki termiczne, co jest kluczowe dla utrzymania wysokiej efektywności energetycznej budynku. Stąd wybór odpowiedniego produktu ma pośredni wpływ na efektywność całej inwestycji.

Rodzaje klejów do styropianu

Na rynku dostępne są różne typy klejów, dostosowane do rodzajów styropianu i specyficznych zastosowań. Wśród nich wyróżnić można:

  • kleje poliuretanowe: te uniwersalne kleje charakteryzują się wysoką przyczepnością i są odporne na wilgoć oraz zmiany temperatur. Są idealne do klejenia styropianu na różnych powierzchniach, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Mają postać pianki w pistoletach, używa się ich łatwo i szynko, co bardzo przyspiesza prace budowlane. Dodatkową zaletą jest tu ekonomiczność, ponieważ za pomocą jednego opakowania można wykonać nawet 8 m2 ocieplenia. Klej do styropianu może być stosowany w każdej temperaturze. Jest szczególnie polecany do miejsc trudnodostępnych, gwarantując równomierne rozprowadzenie. Dodatkową zaletą pianki do klejenia styropianu jest to, że po wyschnięciu pozostaje niewidoczna;
  • klej do styropianu grafitowego: styropian grafitowy, znany ze swoich lepszych właściwości izolacyjnych, wymaga specjalistycznego kleju, który zapewni trwałe i mocne połączenie bez uszkadzania struktury materiału. Taki klej jest wzmocniony, wzbogacony o większą ilość plastyfikatorów, zapewniając lepszą jakość łączeń. Niektóre z klejów do takiego styropianu zawierają też włókna szklane, co poprawia ich właściwości;
  • kleje do styropianu i siatki: te kleje są stosowane do mocowania siatki zbrojącej na styropianie, co jest kluczowe w systemach ociepleń zewnętrznych. Zapewniają one dodatkowe wzmocnienie izolacji oraz ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Charakteryzują się wysoką przyczepnością, są paroprzepuszczalne i można stosować je do zarówno do płyt ze styropianu EPS, jak i grafitowego. Klej do styropianu i siatki zazwyczaj produkowany jest na bazie spoiw polimerowych i hydraulicznych z różnymi domieszkami.

Kupując klej do styropianu, należy zwrócić uwagę na jego skład – tylko wysokiej jakości komponenty zapewnią nam optymalne parametry przyczepności, elastyczność, niepalność i odporność na czynniki zewnętrzne. Drugim elementem, o którym nie można zapominać, jest czas schnięcia kleju. To, jak szybko klej wyschnie, wpływa bowiem na tempo prac. Warto również zwrócić uwagę na zapach kleju. Dobry klej do styropianu powinien być praktycznie bezwonny.

Porady dotyczące aplikacji kleju do styropianu

Aplikacja kleju do styropianu wydaje się prosta, ale istnieją pewne zasady, które pomogą nam osiągnąć najlepszy rezultat:

  • przygotowanie podłoża: przed aplikacją kleju upewnij się, że powierzchnia jest czysta, sucha i pozbawiona luźnych elementów. To zapewni lepszą przyczepność;
  • aplikacja: stosuj klej zgodnie z zaleceniami producenta. W przypadku pianki do klejenia styropianu aplikuj ją równomiernie, zostawiając odpowiednie odstępy, aby zapewnić optymalną adhezję. Unikaj nakładania nadmiernych ilości, ponieważ przynosi to efekt przeciwny do oczekiwanego;
  • czas schnięcia: pozostaw klej do całkowitego wyschnięcia przed dalszymi pracami. Czas ten może się różnić w zależności od rodzaju kleju i warunków atmosferycznych;
  • bezpieczeństwo: podczas pracy z klejami zawsze stosuj odpowiednie środki ochrony osobistej, takie jak rękawice i maski, aby uniknąć podrażnień czy alergii.

Specjaliści nakładają zwykle klej na płyty punktowo, albo punktowo i obwodowo, czyli z dodatkową obwódką dookoła całej płyty. Przy równych powierzchniach można nałożyć klej na powierzchni całej płyty za pomocą specjalnej pacy zębatej.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego kleju do styropianu ma kluczowe znaczenie dla jakości i trwałości wykonanej pracy. Pamiętaj, że dobrze dobrany klej to gwarancja nie tylko długotrwałego przylegania, ale również ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Wszystko to będzie miało ostatecznie wpływ na komfort i bezpieczeństwo użycia danego obiektu. Skorzystaj z oferty naszego sklepu budowlanego i dokonaj najlepszego wyboru!