Narzędzia do pracy w ogrodzie

Piękny i zadbany ogród to nie tylko efekt pasji i ciężkiej pracy jego właściciela. To również zastosowanie odpowiednich narzędzi, wspomagających pielęgnację zarówno roślin, jak i gleby. Dlaczego wybór narzędzi do ogrodu jest tak ważny? Co umieścić w podstawowym wyposażeniu?

Dlaczego odpowiedni dobór narzędzi do prac ogrodowych jest tak ważny?

Odpowiednie wyposażenie prac ogrodowych nie tylko ułatwia, ale i uskutecznia wszystkie prowadzone prace pielęgnacyjne. Narzędzia ogrodowe niezbędnie przydatne są zarówno w małych, jak i dużych ogrodach – w obu przypadkach należy jednak kierować się zupełnie innymi czynnikami przy ich doborze. Odpowiednio dobrane względem potrzeb narzędzia mogą naprawdę ułatwić prowadzenie prac ogrodowych, natomiast te niedostosowane do potrzeb je wydłużą, sprawią, że staną się nużące i męczące.

Odpowiednie narzędzia to podstawa udanych prac w ogrodzie.

Profesjonalni ogrodnicy radzą, by przy doborze urządzeń do prac ogrodniczych kierować się następującymi, ogólnymi zasadami:

  • w niewielkich ogrodach najlepiej będą się sprawdzały narzędzia ręczne,
  • w przypadku średnich ogrodów warto stawiać zarówno na urządzenia ręczne, jak i z napędem elektrycznym,
  • w dużych ogrodach warto stawiać przede wszystkim na urządzenia ręczne, uzupełnione o  niezbędne urządzenia elektryczne i spalinowe.

Skompletowanie narzędzi ogrodniczych dopasowanych do potrzeb ogrodnika sprawia, że praca w ogrodzie jest łatwa i przyjemna, nawet pomimo wysiłku, jaki należy włożyć w uzyskanie zadbanego ogrodu.

Grabie

Grabie to absolutnie podstawowe narzędzie, które powinno znaleźć się w każdym ogrodzie, niezależnie od jego wielkości. Najczęściej wykorzystywane są do zbierania liści i resztek roślinnych z trawników czy rabat. Grabie będą niezbędne przy przycinaniu żywopłotu czy pracach pielęgnacyjnych na trawniku.

Prace w ogrodzie to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu.

Grabie należą do narzędzi ogrodniczych o bardzo szerokim zastosowaniu. Ze względu na zakres prac można wyróżnić kilka ich podstawowych typów:

  • grabie klasyczne, najbardziej uniwersalny model, który można zastosować przy większości prac ogrodowych. Zbudowane są najczęściej z drewnianego, długiego trzonka i metalowych zębów (niezbyt długich);
  • grabie do pielęgnacji trawnika, ze względu na charakter wykonywanych przy ich pomocy prac mają dłuższe, bardziej ostre i sztywne zęby w porównaniu do modeli klasycznych;
  • grabie do usuwania liści wyróżniają się dość mocno swoim wyglądem na tle innych modeli. Ich zęby są bardzo długie i elastyczne, druciane lub plastikowe. Dzięki temu można przy ich pomocy skutecznie usuwać liście nawet na dużych i nierównych powierzchniach.

Specjalną wersją grabi jest ich mała odmiana. Mini grabie są bardziej precyzyjne i docierając wszędzie tam, gdzie nie sięgają ich duże odpowiedniki. Ze względu na rozmiar będą się sprawdzały w pracy wyłącznie na niewielkich obszarach ogrodu.

Pazurki ogrodowe

Pazurki ogrodowe to narzędzie niezbędne przy pielęgnacji kwiatów czy warzyw.

Dobrej jakości pazurki doskonale poradzą sobie nawet z wieloletnimi chwastami o długich korzeniach. Są wygodne i skuteczne w zastosowaniu nawet przy dość dużych rabatach. Pazurki nie tylko skutecznie usuwają chwasty, ale również doskonale spulchniają ziemię, przygotowując ją pod nowe uprawy. Narzędzie jest niewielkie, kompaktowe i bardzo wygodne w użyciu.

Motyczka

Motyka to bardzo proste narzędzie, poręczne w użyciu. Choć motyki mają różne budowy (mniejsza lub większa ilość zębów, odmienna ich długość czy szerokość) to ich zastosowanie jest takie samo. Motyki przeznaczone są do spulchniania gleby na niewielkich grządkach. Przy ich pomocy w szybki i łatwy sposób można usunąć rośliny, które się jeszcze nie rozpleniły. Motyki są doskonałe również przy kopczykowaniu roślin (wegetatywnym rozmnażaniu krzewów i drzew).

Motyka jest niezwykle przydatna przy usuwaniu chwastów. Zaniedbanie tej czynności jest poważnym zagrożeniem dla roślin, gdyż chwasty zabierają im cenne składniki odżywcze,  a tym samym możliwość rozwoju.

Miotły do ogrodu

Dobra miotła to kolejny ważny element wyposażenia każdego ogrodnika. Bez nich ciężko byłoby utrzymać nienaganny porządek w ogrodzie. Obecnie miotły to lekkie i ergonomiczne narzędzia, przy pomocy których wykonywane prace porządkowe są łatwe i bardziej efektywne.

Również widły są bardzo pomocne podczas prac ogrodowych

Wybierając miotłę, należy zwracać uwagę przede wszystkim na włosie oraz kij. Włosie wykonywane jest zarówno z materiałów syntetycznych, jak i naturalnych (od tego, z czego są wykonane, zależy między innymi ich zastosowanie). W pracach ogrodowych najlepsza będzie miotła z gęstym, syntetycznym włosiem. Na tarasie natomiast lepiej sprawdzi się miękkie i naturalne włosie, które nie porysuje powierzchni. Kij natomiast musi zapewniać wygodę użytkowania, dlatego też powinien być dopasowany do wzrostu użytkownika.