Wybór odpowiedniego styropianu podłogowego: parametry i grubość

W sklepach można spotkać wiele rodzajów styropianu: styropian podłogowy 5 cm, 10 cm, frezowany, gładki… Dobór odpowiedniego rodzaju do przeprowadzanych prac jest decyzją, która wymaga pogłębionej wiedzy. Grubość, wytrzymałość, wartość lambda – to tylko niektóre z parametrów, które powinny być brane pod uwagę przy wyborze izolacji termicznej. W artykule postaramy się przybliżyć podstawowe kwestie powiązane z tym tematem.

Najważniejsze parametry techniczne styropianu

Wytrzymałość na ściskanie

Na pierwszy plan wysuwa się wytrzymałość na ściskanie. Ważne jest, aby materiał posiadał odpowiednią wytrzymałość, aby nie uległ odkształceniu pod wpływem obciążenia konstrukcją podłogi oraz meblami. W standardowych pomieszczeniach mieszkalnych obciążenia użytkowe wynoszą 150 kg/m², a w ciągach komunikacyjnych nawet 250 kg/m². Jeśli wybierzemy styropian o zbyt małej wytrzymałości, na podłodze z czasem pojawiają się rysy, zagłębienia lub pęknięcia. Wytrzymałość styropianu opisuje, jakie jest naprężenie ściskające gdy płyta ugina się o 10%. Parametr ten zapisuje się w postaci CS(10) x kPa. Pierwsza część oznacza 10% odkształcenia, druga – obciążenie w kilopaskalach. Warto szukać styropianu z oznaczeniem przynajmniej CS(10) 60, a dla miejsc np. pod ciężką wanną lub innym przedmiotem – jeszcze wyższym.

Współczynnik przewodzenia ciepła

Współczynnik przewodzenia ciepła λ wskazuje na efektywność izolacyjną styropianu – im niższa wartość, tym lepsza izolacyjność cieplna. Wartość współczynnika λ dla standardowego styropianu zazwyczaj nie przekracza 0,040, co oznacza umiarkowaną izolacyjność. Natomiast styropiany o podwyższonej efektywności termicznej (znane jako szare ze względu na dodatek grafitu poprawiającego ich właściwości izolacyjne), mogą charakteryzować się współczynnikiem przewodzenia ciepła na poziomie do 0,030, co świadczy o znacznie lepszej izolacyjności cieplnej. Optymalny dobór styropianu z niskim współczynnikiem λ zapewnia skuteczną barierę dla strat ciepła, co jest szczególnie istotne w zimowe miesiące, kiedy zachowanie ciepła w budynku ma zasadnicze znaczenie dla jego energooszczędności.

Nasiąkliwość

Nasiąkliwość styropianu ma znaczenie głównie w kontekście zastosowania styropianu w miejscach narażonych na wilgoć, bezpośrednio na gruncie. Materiał o niskiej nasiąkliwości lepiej chroni przed wilgocią, co jest kluczowe w zapewnieniu długoterminowej efektywności termicznej i ochronie przed uszkodzeniami wodnymi. W przypadku izolacji od wilgotnego gruntu folią lub papą można ten parametr pominąć.

Grubość styropianu – jak dobierać optymalną wartość?

Jeśli sam układasz posadzkę lub panele i zastanawiasz się, jaki styropian podłogowy wybrać, weź pod uwagę jego grubość. Jest ona ważna zwłaszcza gdy wybierasz styropian pod ogrzewanie podłogowe. Jeśli ogrzewanie będzie ułożone na płycie fundamentowej, styropian biały powinien mieć grubość między 15 a 25 cm, natomiast  styropian grafitowy od 12 do 15 cm. Inaczej wygląda sytuacja, gdy ogrzewanie jest układane na stropie – wtedy można sięgnąć nawet po styropian podłogowy 3 cm.

Grubość styropianu powinna być dobrana również w zależności od położenia pomieszczenia. Na przykład, w przypadku pomieszczeń na parterze warto sięgnąć po styropian podłogowy 10 cm i więcej, natomiast styropian podłogowy 3 cm może sprawdzić się do izolacji rzadziej użytkowanych podłóg na piętrach.

Jak układać styropian podłogowy?

Układanie styropianu to proces, który wymaga precyzji. Pierwszy krok polega na dokładnym przygotowaniu podłoża – powinno być czyste, suche i równe. Na gruncie umieszcza się zwykle podkład z betonu, izolację przeciwwilgociową i dopiero styropian. Kolejny krok to nałożenie kleju na styropian i jego dociśnięcie do podłoża. Styropian powinien być układany w taki sposób, aby nie pozostawiać przerw czy szczelin. Nie zapomnij o kontroli poziomu, jest to kluczowe dla zapewnienia odpowiedniej izolacji. Na parterze styropian układa się zazwyczaj w dwóch warstwach, z czego drugą z przesunięciem krawędzi, aby szczeliny między warstwami styropianu na siebie nie nachodziły. Pozwala to zapobiegać powstawaniu tzw. mostków termicznych, które powodują straty ciepła.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego styropianu podłogowego to decyzja, która wymaga zwracania uwagi na detale, takie jak wytrzymałość, przewodzenie ciepła czy grubość. To wszystko ostatecznie decyduje o efektywności izolacji termicznej. Mamy nadzieję, że powyższy przewodnik pomoże Ci w podjęciu decyzji. Jeśli jednak nadal wahasz się, co wybrać, zatrudnieni w naszym sklepie budowlanym fachowcy chętnie Ci doradzą i wskażą najlepsze produkty do różnych typów zastosowań. Zapraszamy!