Nawozy i wapna w ogrodzie

Właściwe nawożenie roślin nie jest łatwym zadaniem, jednak jest niezwykle potrzebne, by mogły one zdrowo rosnąć. Nawożenie to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który pozwala osiągnąć zadowalające efekty kwitnienie czy plonowania. Warto przy tym pamiętać, że każdy typ roślin ma odmienne potrzeby, co koniecznie należy uwzględnić przy doborze nawozu. 

Dlaczego nawożenie roślin jest tak ważne? 

Nawożenia wymagają wszystkie rośliny.

Wiele osób zastanawia się nad sensem wkładania wysiłku w nawożenie roślin. Przecież te, bytujące w naturalnych warunkach nie są nawożone, a jednak rosną, kwitną i owocują, niekiedy nawet bardzo obficie. Prawda jest jednak taka, że naturalnie rosną wyłącznie te rośliny, które są dostosowane do warunków glebowych i klimatycznych, w których się znajdują, natomiast te, które trafiają do ogrodów, są wybierane na podstawie przydatności czy urody, przez co niekoniecznie trafiają do gleby, w których będą miały najlepsze warunki. Dodatkowo warto pamiętać, że ziemia ogrodowa jest mocno eksploatowana, a więc wymaga wspomagania w postaci dostarczania wartościowych dla roślin minerałów i składników odżywczych.

Jak prawidłowo nawozić rośliny?

Niezależnie od tego, z jakimi roślinami mamy do czynienia w ogrodzie, zawsze podstawowym typem nawożenia powinno być nawożenie organiczne (najlepiej prowadzone jesienią). Nawóz należy nakładać kilkucentymetrową warstwą, wymieszać go z glebą koniecznie na głębokość, na której będzie się znajdowała bryła korzeniowa roślin.

Samo nawożenie organiczne jednak często będzie niewystarczające, dlatego też należy uzupełnić je poprzez zastosowanie nawozów mineralnych. Najlepiej takich, które zawierają w sobie najważniejsze dla roślin składniki, czyli azot, fosfor, potas czy magnez. Fosfor i magnez zawsze należy stosować w pełnych dawkach natomiast potas i azot podzielić na dwie porcje (pierwsza powinna zawierać 2/3 dawki,  a kolejna zastosowana po kilku tygodniach 1/3 dawki).

Kiedy najlepiej nawozić rośliny?

Tak naprawdę w zależności od sytuacji, nawożenie można prowadzić przez cały rok. Wiosną (gdy zima już odmarznie, a wegetacja roślin się rozpocznie) należy rozłożyć kompost. Warto jednak pamiętać o tym, że taki typ nawożenia wiosną może być zastosowany tylko wtedy, gdy nie został zastosowany jesienią. To również dobry moment na zastosowanie sypkich nawozów mineralnych.

Jedną z form nawożenia roślin są opryski.

Lato to najlepsza pora na opryski płynnymi nawozami, odpowiednio rozcieńczonymi wcześniej w wodzie oraz na sypkie nawozy mineralne lub organiczne. Lenie nawożenie należy wykonać nie później niż w połowie lipca.

Wapnowanie to niezwykle ważny dla roślin proces, który najlepiej przeprowadzać jesienią. Nawóz musi być dokładnie rozsypany i zmieszany z ziemią. Ze względu na charakterystyczne składy i silne reakcje pomiędzy substancjami, nie należy łączyć wapnowania z nawozami organicznymi.

Podział nawozów

Wszystkie nawozy można podzielić na trzy kategorie:

  • nawozy mineralne, dostarczają roślinom wszystkich niezbędnych substancji (bez wpływu na jakość gleby);
  • nawozy uniwersalne w zależności od rodzaju dostępne w wersji sypkiej lub płynnej. Przeznaczone są do wszystkich typów roślin. Najlepszym czasem na ich zastosowanie jest lato;
  • nawozy specjalistyczne o charakterystycznym składzie, dopasowanym do indywidualnych preferencji każdej z grup roślin.

Jakie błędy w nawożeniu roślin ogrodnicy popełniają najczęściej?

Nawożenie to niezwykle istotny proces zarówno dla jakości gleby, jak i warunków wzrostowych i rozwojowych roślin. Niestety często zdarza się, że pielęgnując swój ogród, wielu ogrodników w nawożeniu popełnia wiele błędów. Jednym z pojawiających się najczęściej jest niewłaściwy dobór nawozu względem gatunków roślin oraz nieodpowiednia pora jego zastosowania (wbrew pozorom ze względu na różne działanie poszczególnych nawozów jest to niezwykle istotna kwestia).

Kolejny błąd polega na zastosowaniu zbyt dużej lub zbyt małej ilości nawozu. W tym przypadku wbrew pozorom więcej wcale nie oznacza lepiej. Często zbyt duża ilość nawozu może prowadzić do nadmiernego zasolenia gleby, co stwarza bardzo złe warunki rozwojowe dla wielu typów roślin.

Nawozy stosujemy również do roślin domowych.

Dobór odpowiedniej dawki nie jest trudny – wystarczy zapoznać się z informacjami na opakowaniu, przekazanymi przez producenta nawozu.

Nie wskazane jest również stosowanie nawozów, których termin przydatności do zastosowania już miną. Wówczas istnieje duże ryzyko, że ich skład ulegnie zmianie co, zamiast wspomóc jakość gleby i wzrost roślin zadziała wręcz odwrotnie, negatywnie wpływając na ich kwitnienie i plonowanie.