Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu

Odpowiednie oświetlenie zewnętrzne nie tylko ułatwi poruszanie się wokół domu po zmroku, ale również w wyjątkowy sposób podkreśli atuty zarówno ogrodu, jak i elewacji budynku. Przy wyborze oświetlenia ważne są nie tylko względy estetyczne i finansowane. Warto pamiętać o tym, by pasowało do charakteru posesji oraz nie powodowało uczucia dyskomfortu wśród okolicznych mieszkańców.

Rodzaje oświetlenia zewnętrznego

Ładnie oświetlona altanka, doda uroku ogrodowi.

Wybór oświetlenia zewnętrznego jest na tyle szeroki, że bez wątpienia każdy znajdzie coś idealnego do swojej posesji. Lampy słupkowe stojące, reflektory, kinkiety, lampy wiszące czy oprawy wpuszczane w podłoże. Możliwości jest naprawdę dużo, dlatego warto starannie zastanowić się nad wyborem. 

Lampy słupkowe będą dobrym rozwiązaniem przy oświetlaniu ścieżek czy chodników. W przypadku dużych posesji warto sięgnąć po większe latarnie, które nie tylko będą pełniły funkcję estetyczną, ale przede wszystkim będą oświetlały większe obszary ogrodu.

Do oświetlania elewacji czy altany (choć niektóre modele będą się nadawały do montażu na bramach czy słupkach wjazdowych) można wykorzystać ozdobne kinkiety.

Wybierając oświetlenie zewnętrzne na podjazd warto zwrócić uwagę na oprawy najazdowe zlicowane z powierzchnią kostki brukowej, które dobrze będą się prezentowały także na tarasie. Stawiając na ten typ oprawy, warto pamiętać o tym, by wybierać tylko te solidne, które będą odporne na wodę i duże naciski – w końcu każdego dnia będą miały styczność z kołami samochodów.

Do umieszczania na podwieszanych sufitach czy ścianach przeznaczone są lampy i oprawy do zabudowy – tu dowolność jest bardzo duża, najważniejsze jest jednak to, by całość pasowała do charakteru budynku. Na ścianach obiektów można umieszczać również reflektory – zarówno te przeznaczone do montażu stałego, jak i przenośne, które umieszcza w wybranym miejscu wyłącznie czasowo.

Jak oświetlić budynek?

Wybierając oświetlenie budynku, warto pamiętać o tym, że nie może być uciążliwe dla mieszkańców i sąsiadów, a także dobrze podkreślało atuty elewacji. Nie bez znaczenia jest również kąt padania światła i zastosowana barwa – oba czynniki umiejętnie dobrane są w stanie zamaskować wiele mankamentów.

Przy planowaniu oświetlenia należy uwzględnić jego umieszczenie w miejscach strategicznych, takich jak wejście głównie, numer domu czy ścieżki, po których domownicy poruszają się po zmroku.

Niezależnie od źródła światła warto pamiętać o tym, że ze względu na zewnętrzne umiejscowienie każda zastosowana lampa powinna mieć stosowną klasę szczelności, chroniącą nie tylko przed wilgocią, ale i kurzem czy pyłem.

Dla wygody i bezpieczeństwa (czasem może zdarzyć się, że domownicy po prostu zapomną o włączeniu światła zewnętrznego) warto stawiać na źródła oświetlenia wyposażone w czujnik ruchu.

Jak dobrze oświetlić ogród?

Ogród oświetlić można w dowolny sposób, pamiętając jednak o tym, by źródła światła skierować na wejście do domu oraz bramę wjazdową (kwestie bezpieczeństwa). Pozostałe obszary można oświetlać w dowolny sposób, podkreślając najciekawsze elementy dekoracyjne ogrodu. Jeżeli przy budynku występują schody, je również należy odpowiednio po zmroku doświetlić. Praktycznym rozwiązaniem mogą być tu punktowe źródła światła montowane na stopniach schodów.

Oświetlenie może być też dekoracją!

Jeżeli domownicy korzystają z ogrodu po zmroku, należy zadbać o oświetlenie alejek. Tu najprościej będzie sięgnąć po lampy, które należy umieścić po obu stronach alejek. Mogą one pełnić tylko praktyczną funkcję, ale również i estetyczną, nadając ogrodowi wyjątkowego charakteru po zmroku.

Właściciele fantazyjnych ogrodów, z bogatą roślinnością i innymi architektonicznymi perełkami powinni zadbać także o ich doświetlenie po zmroku. Do pokreślenia najciekawszych atrakcji można użyć reflektorów, latarenek czy bardziej subtelnych w swoim wyglądzie girland lampionów.

Czy można zaoszczędzić na oświetleniu zewnętrznym?

Wybierając oświetlenie zewnętrzne, warto dbać nie tylko o walory praktyczne i estetyczne, ale również aspekty ekonomiczne. Jest tyle możliwości doboru dobrego i pięknie wyglądającego oświetlenia, które dodatkowo nie zrujnuje domowego budżetu, o czym warto pamiętać, planując rozmieszczenie źródeł światła. W wielu przypadkach niezawodne okażą się żarówki LED-owe, które są nie tylko energooszczędne, ale i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Koszt ich użytkowania jest co prawda niezbyt wygórowany, jednak sam zakup żarówki LED jest nieco wyższy niż w przypadku tej klasycznej. Dodatkowym sposobem na zaoszczędzenie na oświetleniu zewnętrznym jest zastosowanie czujników ruchu – w takim przypadku światło zapala się wyłącznie wtedy, gdy rzeczywiście jest potrzebne.