Sadzenie i utrzymanie roślin w skrzynkach

Sadzenie i utrzymanie roślin w skrzynkach 

Osoby, które mają do dyspozycji mocno ograniczoną przestrzeń, nie muszą rezygnować z upraw kwiatów, a nawet niektórych warzyw, ziół czy owoców. Wystarczy, że wykorzystają do tego celu odpowiednio skonstruowane doniczki. To pozwoli na rozpoczęcie przygody z ogrodnictwem każdemu, nawet osobie, która nie posiada własnego ogrodu. 

Jakie rośliny można uprawiać w skrzynkach?

Istnieje naprawdę wiele typów roślin, które doskonale sprawdzą się w uprawie w skrzynkach. Są to zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła czy niektóre warzywa i owoce. 

Warzywa: sałata (masłowa, liściowa, głowiasta), rukola, roszponka, endywia, burak liściowy, szpinak, marchew, pietruszka, buraki, pomidory (najlepiej odmiany karłowe), papryka, cukinia, fasolka szparagowa, bób, seler, rzodkiew, groszek i wiele innych. 

Zioła: koperek, tymianek, melisa, szczypiorek, natka pietruszki, koperek, bazylia, oregano, mięta, melisa i wiele innych.

Doniczki na kwiaty mogą być wykonane z różnorodnych materiałów.

W doniczkach można uprawiać dużą część roślin ozdobnych, które poza funkcją estetyczną mogą również być wykorzystywane do posiłków czy pełnić funkcję ochronną (niektóre typy roślin doskonale odstraszają mszyce czy inne kłopotliwe owady). 

Doniczki pod uprawy – gotowe czy samodzielnie wykonane? 

Decydując się na uprawę roślin w doniczkach mamy dwie możliwości – możemy kupić gotowe rozwiązania (dostępne nie tylko w sklepach ogrodniczych, ale i niektórych marketach budowlanych). Tak naprawdę dla jakości upraw nie ma znaczenia to, czy znajdą się w gotowych skrzynkach, czy tych wykonanych samodzielnie – to już indywidualny wybór każdego amatorskiego ogrodnika. 

Istnieje wiele czynników, które będą decydowały o tym, czy uprawy w skrzynkach będą udane, czy też nie. Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu drewna przed działaniem wody (można do tego wykorzystać np. czarną folię). Warto również sięgnąć po styropian, zabezpieczający ziemię i rośliny przed przemarznięciem. Aby rośliny miały dostęp do powietrza, należy wykonać na dnie folii kilka nacięć, a dni skrzynki wyłożyć kruszywem (np. żwirem, keramzytem), przez co stojąca woda z podlewania nie ma kontaktu z roślinami (co zapobiega ich gniciu).

Planowanie i przygotowywanie upraw w skrzynkach

Przed rozpoczęciem uprawy roślin w  skrzynkach należy przede wszystkim przemyśleć kwestie ich wymiarów, co będzie zależne między innymi od ich umiejscowienia. Skrzynki co prawda mogą mieć różne kształty, jednak w większości przypadków najlepsze będą jednak klasyczne, prostokątne formy. Warto również mieć na uwadze, że skrzynie drewniane, zanim znajdą się w nich rośliny, powinny zostać odpowiednio zaimpregnowane. Do zabezpieczenia należy stosować specjalne impregnaty, najlepiej wykonane na bazie naturalnych olejów czy wosków roślinnych  – te będą najbezpieczniejsze dla pielęgnowanych upraw.

 Czy skrzynie muszą być drewniane? Nie, nie muszą. Przy odpowiednim ich przygotowaniu można skorzystać ze skrzyń murowanych, betonowych czy klinkierowych.

Kolejna ważna kwestia to stanowisko. W przypadku większości roślin skrzynki należy umieszczać w dobrze nasłonecznionych miejscach.

Pielęgnacja upraw w skrzynkach

Decydując się na uprawy w skrzynkach, należy pamiętać o doborze jej wielkości i głębokości do  rośliny, która się w niej znajdzie. W zależności od typu system korzeniowy może być nieco inny, co należy uwzględnić przy planowaniu upraw.

Sam dobór doniczki i wybór nasion to jeszcze nie wszystko. Do uzyskania planowanych plonów ważna jest również pielęgnacja, która wbrew pozorom nie sprowadza się wyłącznie do regularnego podlewania (choć oczywiście jest to niezwykle istotna czynność, o której nie można zapominać, chcąc utrzymać uprawy w dobrym stanie). Warto wiedzieć, że ziemia w skrzynkach wysycha dość szybko, dlatego dla utrzymania jej wilgotności przez dłuższy czas warto sięgnąć po specjalny hydrożel. Aby spełnił swoje zadanie, musi być wymieszany z ziemią jeszcze przed rozpoczęciem procesu sadzenia roślin.

Równie ważne co regularne podlewanie jest nawożenie. W zależności od sytuacji można wykonać to przed sadzeniem roślin lub tuż po. W ostatnim przypadku najlepiej sięgnąć po płynne nawozy organiczne, które dostarczają roślinom wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników odżywczych.