Styropian frezowany vs. styropian gładki – różnice i sposób układania

W naszym kraju rolę izolacji termicznej najczęściej pełni styropian. Istnieją jego różne  odmiany, w tym styropian gładki i styropian frezowany, z którego istnienia nie każdy zdaje sobie sprawę. Który wybrać i na co warto zwrócić uwagę przy ich układaniu? Zacznijmy zatem od zrozumienia podstawowych różnic między tymi dwoma rodzajami styropianu.

Styropian frezowany – czym jest i jakie ma zalety?

Styropian frezowany to rodzaj styropianu, który charakteryzuje się specjalnymi rowkami i wgłębieniami na swojej powierzchni. Te rowki są efektem procesu frezowania i mają istotne znaczenie dla właściwości izolacyjnych materiału. Uzyskane w ten sposób wypustki pozwalają na układanie produktu na tzw. zakładkę, co minimalizuje ryzyko powstania mostków termicznych. Ten rodzaj styropianu jest idealnym rozwiązaniem do izolacji ścian, dachów i podłóg w budynkach o wysokich wymaganiach termoizolacyjnych.

Główne zalety styropianu frezowanego to:

  • lepsza przyczepność: dzięki wgłębieniom styropian frezowany ma znacznie lepszą przyczepność do powierzchni, na które jest nakładany. To ważne zwłaszcza w przypadku mocowania go na ścianach zewnętrznych budynku;
  • możliwość wyrównania nierówności: dzięki rowkom, frezowany styropian może lepiej kompensować nierówności podłoża, co ułatwia proces układania;
  • odporność na uszkodzenia mechaniczne: wzmacniające rowki sprawiają, że styropian frezowany jest mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne, co może być istotne w trakcie prac budowlanych;
  • lepsza izolacyjność termiczna: dzięki specjalnej strukturze rowków, styropian frezowany może zapewniać lepszą izolacyjność termiczną w porównaniu do gładkiego styropianu.

Frezowany styropian jest najczęściej kupowany w grubościach powyżej 12 cm. Oprócz licznych zalet ma też wady – jest droższy niż gładki, do tego wymaga więcej uwagi przy przygotowaniu podłoża. Zatem kupować styropian frezowany czy nie? Zanim opowiesz się za którąś z opcji, poznaj również właściwości jego gładkiego odpowiednika.

Styropian gładki – charakterystyka i przeznaczenie

Styropian gładki to najbardziej popularny rodzaj styropianu stosowany w budownictwie. Charakteryzuje się gładką powierzchnią i równomierną strukturą, które gwarantują dobre właściwości izolacyjne. Najczęściej jest stosowany do izolacji podłoża pod posadzki, ścian fundamentowych, a także do ocieplania ścian zewnętrznych.

Przewagą styropianu gładkiego jest jego dostępność i cena. Choć wymaga dokładniejszego układania niż styropian frezowany, właściwy montaż (na tzw. mijankę i z zastosowaniem kleju poliuretanowego) zapewnia właściwe wyniki izolacyjne. Ważne jest, by oprócz dokładności kładzenia, zwrócić uwagę na właściwą grubość styropianu, którą dobiera się zgodnie ze specyfiką budynku.

Jak prawidłowo układać styropian frezowany, a jak gładki?

Decydując się na styropian frezowany, warto zwrócić uwagę na bardzo staranne przygotowanie podłoża – powinno być ono idealnie płaskie i czyste. W przypadku ścian należy nałożyć najpierw zaprawę wyrównawczą. Należy dokładnie sprawdzić płyty, czy nie mają wyszczerbień na brzegach. Montaż odbywa się na zakładkę, co oznacza, że płyty mają do siebie przylegać. Po ociepleniu może zostać spory odpad, możliwe, że trzeba będzie ciąć krawędzie. Szczeliny, które powstaną, należy pokryć pianką.

W przypadku styropianu gładkiego najpierw należy uciąć i w razie potrzeby oszlifować krawędzie płyt i dostawić je do siebie. W miejscach, gdzie powstały szczeliny, należy zaaplikować piankę poliuretanową. Jeśli styropian kładziony jako ocieplenie, może być konieczne zużycie sporej ilości pianki. Pistolet wciskamy między płytami aż do samej ściany, tak żeby wypełnić całą szczelinę. Zapobiegnie to powstawaniu mostków termicznych.

Styropian frezowany czy gładki – podsumowanie

Każda inwestycja w izolację termiczną powinna być przemyślana. Wybór: styropian frezowany czy gładkim w dużej mierze zależy od naszych wymagań co do stopnia izolacji, łatwości montażu i budżetu. Zapoznaj się z pełną ofertą styropianu na stronie naszej hurtowni budowlanej Adamex i wybierz produkt najlepiej dopasowany do swoich potrzeb.